Skip to main content

Berlín – město nacpané historií, architekturou a dobrou kávou

Už bylo načase objevit další evropskou metropoli. Na jaře Holina natrefila na neskutečnou nabídku na ubytování v Berlíně, dali jsme dohromady partu šesti lidí a po všech peripetiích s termínem jsme 20.září vyrazili vstříc novým dobrodružstvím. Co jsme viděli, ochutnali, kam jsme se podívali a jak jsme nakonec bydleli? Čtěte dál a uvidíte 🙂

Pozn.: Připravte se na nálož fotek 😉

S Architektem cestujeme rádi. A cestovat s partou není vůbec k zahození. Byly to báječný 2 dny a rozhodně jsme v Berlíně nebyli naposledy! 🙂

 

Průvodce jsem půjčovala v knihovně. Docela si užívám tuhle možnost vypůjčení a nemuset utrácet za průvodce, který mi pak bude ležet ve skříni. Jasně, nic si do něj nepoznamenám, ale na to stačí post-it lístečky. Ten menší byl rozhodně lepší a mnohokrát jsme z něj čerpali informace a zajímavosti.
průvodci po Berlíně

1) Doprava – cesta tam, cestování po Berlíně

 Pokud jedete v partě, volte auto. Je to dle mého ta nejlevnější varianta. Schválně jsem teď koukala na Student Agency a zpáteční jízdenka z Prahy vyjde na 1040 Kč/osoba. My jeli v autě tři, z Liberce je to cca 350 km, projeli jsme celou nádrž benzínu. Po přepočtení nás vyšla jednoho cesta na 600 korun včetně známek pro vjezd do města.

Co se týče dopravy po Berlíně, asi nejlepší je volit metro. Celodenní jízdenka pro jednu osobu v zónách AB (od označení do 3 hodin v noci) je 6,9€. Tyhle dvě zóny by vám rozhodně měly stačit na ty největší turistický taháky. Pro skupinky do pěti lidí se rozhodně vyplatí koupit si celodenní skupinovou jízdenku. Vyjde na 16,9€ a platí to samé co výš. Jinak se dá pohodlně chodit pěšky a třeba dojet jen do města a zpět na ubytovnu. Jednorázový lístek na dvě hodiny, kdy můžete volně přestupovat, ale nesmíte se vracet směrem k místu nástupu, stojí 2,7€.

2) Ubytování

Scube Park ColumbiaJedním slovem BOŽÍ. Malé kostky se 2 – 4 postelemi, společné záchody a sprchy, ale skvělej nápad! My kupovali v akci dvě noci asi za pětikilo, nutností bylo koupit si stravu (snídaní nebo večeři). Já teď koukala na booking a kostka pro dva se snídaní v ceně vyjde na 1500 korun/noc, což mi přijde dost dobrá cena. Není to bůhvíjakej luxus, ale má to něco do sebe.

Akvárka – zcela vlevo naše dvoudenní útočiště

Dostupnost metrem je výborná, stanice Bodin Strasse je cca 7 minut pěšky. U ní se nachází i půl tuctu rychlých občerstvení, my ulítávali na skvělým kebabu za 2,5 eura. Hned vedle kebabu je pak obchod s pitím, takže Radler za 1,20 nám dělal po večerech společnost 😉

Pozn.: Nevím, jestli kostky fungují celoročně, každopádně v době naší návštěvy už byla celkem zima a v akvárku nebylo zrovna vedro. Jsou tam přímotopy, které kostku jakš takš vytopí, ale jet tam později, tak už by to asi úplně ono nebylo.

A tip navíc: Nedaleko Scube Parku je bývalé letiště Tempelhof. Areál je volně přístupný, můžete se projít kolem hangárů a budov letiště, ale hlavně se dostanete na ranveje. V současné době je to volnočasový park, lidi sem chodí běhat, jezdit na bruslích, pouštět draky (dost dobrý!) a jednoduše užívat pěkné počasí. Je to největší park na světě v centru města, překonal i Central Park! Najdete tu kávu na kole, menší auta s občerstvením, hipstr zahrádky a tak 🙂 Doporučuju na procházku!

Tempelhof Flughafen


3) Jídlo

Jak jsem psala už výš, v místě ubytování bylo požehnaně bister a malých fast foodů, kde se dalo najíst za pár drobných a dost dobře (= nepodělali jsme se).

Poprvé jsme do restaurace vlezli na Potsdamer Platz. Jakmile jsem uviděla nápis Vapiano, bylo jasno (nakonec jsem zjistila, že ho doporučovali i v průvodci). Bylo to poprvé, takže jsem nevěděla, jak to chodí, ale hned jsme se zorientovali. U vstupu jsme dostali kartičku, vybrali si, co chceme jíst a podle toho si stoupli do fronty. My si oba vybrali pastu. Fronta byla docela šílená, ale postupovalo to fakt rychle a na řadu jsme přišli coby dup. A když před námi připravoval obě naše jídla, nestačila jsem zírat. Tak jednoduše a rychle! A o tom, že to bylo výborný, nepochybujte. Cena za jedny těstoviny 8 – 10 éček a byla jsem nacpaná jako žok!

Vapiano food porno 🙂

A Berlín by nebyl Berlín bez Curry Wurstu! Zastavili jsme se na něj u berlínské ZOO. S hranolkama za 4,20€ a byl výbornej! Bez něj bychom snad ani nemohli odjet 🙂

Všichni do jednoho – curry wurst!

Co se týče kaváren, mám hned několik tipů. My bohužel stihli jen The Barn, kterou jsem zmiňovala u hrnků. Je to ultra hipstr místo s hipstr baristou, ale jako kafe dokonalý. Sedíte u malých dřevěných stolečků, před vámi super bar, napravo stůl se všemi druhy kávy a nalevo vám pod nosem tu kávu praží, váží, balí a posílají po Evropě, třeba zrovna do Mikyny, kde si ji můžete na filtru dát (a je o co stát). My si balení taky koupili domů a je to lahoda.

pohled na hipstr bar s nadšeným fotografem (asi jsem taky skončila v záběru)…
… a pohled do pražírny

Další tipy od mého kamaráda baristy: Five Elephant, Two & Two, Bonanza, Roamers, Café 9, Silo. Myslím, že ani s jednou ze seznamu nešlápnete vedle 😉

4) Co stojí za vidění

Hodím sem všechno, co jsme viděli my. Pak přidám to, co jsme neviděli a vidět chtěli. Výběr je širokej. A všechno bude pochopitelně s cenou, abyste měli představu 😉

Reichstag Berlin

Budova říšského sněmu. Nové ve starém. Moderní vs. klasické. Podle mě naprosto dokonalá stavba. Kamarád zarezervoval vstup do kupole na 8:30 ráno a stálo to za to (až na orosená skla). Vstup je zdarma, ale pokud nechcete čekat několikahodinovou frontu, udělejte si rezervace. Bezpečnostní prohlídka je zdlouhavá a rezervace to rozhodně urychlí.

Reichstag

Norman Foster odvedl na budově sněmu parádní práci. Došlo k přístavbě patra (což nebylo skoro poznat) a k vybudování vyhlídkové kupole. Audio průvodce po cestě nahoru upozorní na zajímavosti a prozradí hodně o historii. Tuhle návštěvu nevynechejte 😉

Brandenburger Tor + DZ Bank, Holocaust Mahnmal

Naprosto klasický místo, který má na fotkách snad každý! Takže trochu neklasicky se zkuste za branou vydat doprava do budovy DZ Bank. Za obřími prosklenými dveřmi vcelku obyčejné budovy na vás totiž čeká neskutečný architektonický dílo od Franka Gehryho (jop, přesně tenhle pán se podílel na návrhu Tančícího domu v Praze). Dovnitř vás nepustí, ale kovový monstrum uvidíte i od vstupních turniketů 😉

DZ Bank

Od brány se pak přesuňte k památníku holocaustu o ulici vedle. Zbytek party o tyhle kostky moc nejevil zájem, mně to přišlo hodně zajímavý, trochu depresivní a taky děsivý. Slyšela jsem, jak Architekt cvaká foťákem, ale nemohla jsem ho za žádnou z kostek najít…Zkuste vnímat tu atmosféru, dlouhý uličky s trochu klaustrofobním účinkem a stínohru.

Holocaust Manhmal

Potsdamer Platz

Na tomhle náměstí toho najdete spousty. Pro milovníky architektury úžasnou konstrukci Sony Center a budovu filharmonie od Hanse Scharouna, o kus dál pak Neue Nationalgalerie (momentálně v rekonstrukci) od pořád moderního Ludwiga Mies van der Rohe. Pro hračičky a věčný děti Legoland. Pro zapálený historiky kus Berlínský zdi nebo třeba něco na způsob Chodníku slávy se skvělými vizualizacemi osob. Pro jedlíky pak Vapiano a příprava jídla přímo před očima.

Výhled z Panorama Punkt

A taky tu najdete neskutečnou vyhlídku, ze který budete mít všechno důležitý jako na dlani. Jmenuje se Panorama Punkt, nahoru se dostanete nejrychlejším výtahem v Evropě, projdete se po dvou terasách ve výšce 100 metrů, uvidíte dokonale Berlín a to všechno za cenu pouhých 6,5€. Věřte mi, tahle vyhlídka stojí za každej cent. Fotka budiž důkazem.

Topografie des Terors, Charlie Checkpoint

Dost blízko u sebe najdete tyhle dva body týkající se WW2 a rozdělení Berlína. U topografie teroru se nachází dlouhý kus zdi s historií, samotné „muzeum“ je zadarmo a najdete tam hlavně jména. Odtajněné nacistické vůdce, pohlaváry, vrahy a lidi zodpovědné za to, co se dělo v Evropě ve 40.letech. Ale taky nepřátele státu a ty, co se nedožili konce války. Dost depresivní, přečetla jsem jen pár statí, které mě opravdu zajímaly.

Charlie Checkpoint byl za existence Zdi důležitým přechodem mezi západním a východním Berlínem. Dneska mi to přišlo spíš jako hodně komerční místo pro turisty. Najdete tu komplex muzeí, spoustu suvenýrů a taky milion turistů…Berte to jako „byl jsem tam, díky, čau“.

Charlie Checkpoint

Pro milovníky architektury: Nedaleko odsud (Linden Strasse) najdete Jüdisches Museum Berlin, jehož dostavbu navrhl Daniel Liebeskind. Stavba zajímavá, ale s Architektem jsme se shodli, že pro čumily značně nedostupná.

Pozn.: Co se týče zdi, četla jsem v průvodci celkem vtipnou, ale pravdivou větu: „Je více než ironické, že nejoblíbenější turistická atrakce Berlína už neexistuje.“

East Side Gallery

Pokud pojedete S – Bahn, budete mít tu čest jet přes most, který půlkou patřil východnímu a půlkou západnímu Berlínu. Kousek od výstupní stanice pak začíná nejdelší zachovalý kus Zdi, který umělci (a dneska už i pitomci a samozvaní umělci) pomalovali. Asi nejslavnější je obraz líbajícího se Brežněva a Honeckera. Dávejte si bacha na pouliční hru „najdi kuličku pod krabičkou“, jinak tam proděláte kalhoty.

Zmenšenina, protože u toho velkýho stály davy lidí :-/


Fernsehturm

My jsme se výhledu z věže vyhnuli, zbytek skupiny šel. Cena 13€, fronta v půl šesté večer na cca 10 minut. Popravdě mi přijde Fernsehturm ošklivější než Žižkovská věž. My jsme v mezičase šli radši do Boudy na kafe.

ZOO Berlin

Vstup 13€, uchozený jak listonoši, ale se skvělým zážitkem. Připadáte si, jako by výběhy sahaly až k vám, vlezete do voliéry k opeřencům, skoro si pohladíte tučňáka, navštívíte noční živočichy v bdělém stavu 😉 . Uvidíte nespočet druhů zvířat a přitom budete mít pocit, že se tu zvířata jednoduše musí cítit jako doma. Když uvážím, kolik stojí ZOO v Čechách, tak tohle je nesporně lepší.

Charlottenburg

Údajně nejkrásnější královská rezidence ze všech dochovaných v Berlíně. Na obrázku to na mě působilo jako zámek ve Versailles. U zámku jsou rozlehlé zahrady, ve kterých se dá i posedět. My se sem bohužel nedostali, ale věříme, že příště to vyjde!

Park am Gleisdreieck

Navštívit tenhle park toužil Architekt, ale taky jsme to bohužel nezvládli. O parku psal Adam Gebrian a přidával několik fotek a táhlo nás to objevit tuhle revitalizovanou planinu. V parku zůstaly zachovány koleje, ale jinak je z původně nevzhledné pustiny vytvořeno prvotřídní místo pro odpočinek, volnočasové aktivity a setkávání s lidmi.

Památník Berlínské zdi

Sem to táhlo hlavně (a asi i jedině) mě. Poslední místo, kde zachovali původní vzhled Berlínské zdi včetně strážní věže v délce několika metrů. Teprve tady asi člověk pochopí, jak moc riskovali ti, co se rozhodli dostat se přes zeď na druhou stranu. Schováno na příště.

Pokud jste notoričtí vymetači muzeí, nezapomeňte na Museen Insel, kde jich najdete hned několik. A ostrov je dokonce na seznamu UNESCO! Pokud chcete obdivovat monumentální konstrukci, zajděte si do Berliner Dom, největší katedrály v Berlíně.

Berlín je krásný město. Příště bych ráda prozkoumala zapadlý čtvrti, lokální trhy a třeba i Ku´Damm, kterou jsme nestihli 🙂  Ráda bych poznala jinou než turistickou tvář Berlína.

Což mi připomíná, moc ráda bych příště vyzkoušela tyhle prohlídky města zadarmo. Nevím, jestli je to přesně ten koncept, který jsem jednou našla (a nemůžu ho znova najít), každopádně váš průvodce je úplně obyčejný člověk a v základu je jeho služba zadarmo. Na konci mu ale můžete (a nemusíte, což by bylo asi dost zvláštní) dát peníze dle toho, jak se vám prohlídka líbila. Z toho plyne naprosto skvělej benefit – průvodci se maximálně snaží!

Doufám, že se vám některý moje tipy budou hodit, až do Berlína pojedete 😉

Máte další nápady, co v Berlíně vidět/vyzkoušet/ochutnat? Komentáře jsou jen vaše!

Cestovatelka Terez

Sdílením zachráníš jedno koťátko!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *