Skip to main content
Saving Stream

Investorka Terka: Saving Stream

Jdu na to pomalu. Vychytala jsem chvíli, kdy byl skvělej kurz na libru (a pak byl ještě lepší, kterej využil Architekt) a poslala svoje první peníze na platformu Saving Stream. Co všechno to obnášelo, kolik to stálo, kolik mi to vydělává a jak na mě celej systém působí? Vítejte u prvního dílu mojí nový cesty 🙂

1. Co je to Saving Stream?

Saving Stream (po zbytek článku už jen SS – podobnost s historickými zkratkami čistě náhodná) je britská platforma, která zprostředkovává P2P (peer to peer) půjčky. Zjednodušeně řečeno posíláte peníze přes systém někomu třeba na druhý straně zeměkoule (v tomto případě „jen“ do Británie), SS funguje jako prostředník. SS se specializuje na investice do nemovitostí – výrobní haly, obytné komplexy, domy, velké pozemky.

Výběr projektu, do kterého investujete, je naprosto jednoduchý. Hned na úvodní stránce se vám zobrazí dostupné půjčky. Uvidíte, kolik dní má investor na splacení půjčky, kolik je celkový půjčený obnos, jak vysoké je LTV (loan to value – tady si dělám poznámku, že bych měla hodně rychle sepsat článek s přehledem základních pojmů, který budu používat) a kolik je možné ještě do půjčky investovat. Když daný projekt rozkliknete, vyskočí na vás víc informací a kolonka, že chcete investovat. Vyplníte částku, potvrdíte a je hotovo.

2. Jaké je zhodnocení mých investic?

SS má na většině půjček výnos 12% p.a. Do řeči peněz – z každých 100 liber, které investujete, máte za rok 12 liber výnosu, tedy 1 libru měsíčně. Úrok se připisuje každý den virtuálně, na konci každého měsíce pak na vašem kontě přibude úrok i ve volných prostředcích (které můžete znovu reinvestovat). U malého množství půjček je úrok nižší, ale neklesne pod 9%.

Ve svém účtu vidíte něco takového:

Saving stream
Detail půjčky

Tohle je jedna z více půjček, kterou jsem svými finančními prostředky založila. Všechno důležitý tu vidím. Kdy jsem do půjčky vložila peníze, kolik dní zbývá do splatnosti (záporná čísla nejsou výjimkou), kolik jsem do půjčky vložila, jakej je můj dosavadní úrok a kolika procenty se mnou vložené peníze zhodnocují. Poslední kolonka je možnost prodat svůj podíl na sekundárním trhu a reinvestovat svoje peníze třeba do lepšího projektu – jelikož je téměř všude stejné zhodnocení 12%, jedná se pouze o možnost přesměrovat svoje peníze do půjčky, která má delší dobu splatnosti.

Když jsem se zmiňovala o záporných číslech u dní splatnosti – ačkoliv je půjčka po splatnosti, úrok se i tak každý den připisuje. Takže není nic proti ničemu mít půjčku po splatnosti, úroky se načítají dál.

3. Kolik stojí poslat peníze do zahraničí?

Poslat peníze do zahraničí můžete ze svého běžného českého účtu. Banky jsou ale mrchy a za převod si naúčtují až nekřesťanský peníze. Díky Architektovi jsem našla trochu lepší způsob, který se dá využít nejen na investice, ale na jakoukoliv platbu, kterou potřebujete odeslat do zahraničí.

Levný a zároveň velmi rychlý je Transfer Wise. Proč že je převod levnější než u banky? Princip tohohle serveru je naprosto jednoduchej. Vaše peníze ve skutečnosti nikdy neopustí Českou republiku. Ve chvíli, kdy zadáte platbu, se v cílové zemi (pro mě třeba Velká Británie) čeká, až bude zadána platba s koncovým příjemcem v Čechách. Pak dojde ke spárování a britská banka pošle peníze mému příjemci a česká banka zase tomu, kdo má dostat peníze z Británie.

Můj první převod jsem prováděla s Architektem, přeci jen to není úplně s prstem v nose a průvodce se mi hodil 🙂 Z účtu se strhl kromě posílané částky i depozit za provedenou platbu. Protože jsem se ale na Transfer Wise přihlásila přes Architektův odkaz, dostala jsem 15 liber „kreditu“, ze kterého se všechny moje budoucí poplatky strhnou. Takže z původní částky cca 450 korun (počítá se z celkové posílané částky) jsem neplatila nic.

Transfer Wise
První krok platby na Transfer Wise – vidíte, kolik dáte v českých, kolik eur to je při současném kurzu (i s převodním poměrem) a nakonec vidíte i poplatek, který je v mém případě teď „Free“, protože mám dostupný kredit. Nakonec vidíte i to, kdy přibližně peníze dorazí příjemci.

To samý platí pro odkaz výš – pokud se přes něj registrujete a zaplatíte (cokoliv), oba dostaneme po 15 librách kreditu na převody peněz. A to je celkem příjemnej bonus.

4. Jak jsem spokojená?

Pro takovýho zelenáče jako jsem já je SS naprosto dokonalou platformou. Rozhraní pro investování je úplně jednoduchý, stránky přehledný, víte, kolik máte na účtu, kolik peněz máte k dispozici a jak je to se splatností půjček. Nemusíte přelívat peníze z jednoho projektu do druhého a přitom vám vaše investice vydělají 1% měsíčně.

Přijde vám to málo? AirBank zhodnocuje taky jedním procentem. ROČNĚ. Takže zatímco na SS vyděláte z každých 1000 korun 120 korun ročně, na těch nejlepších českých spořících účtech to bude 10 korun. Nemyslíte si, že je to trochu směšný zhodnocení?

Architekt pročítá spoustu fór a diskuzí a řekl mi hodně informací – do dnešního dne zafinancoval Saving Stream půjčky o celkovém objemu 223 milionů liber od přibližně 12 000 investorů. V patičce stránky se pak můžete dočíst i jednu důležitou informaci – SS podléhá kontrole FCA (Financial Conduct Authority), což je mimo jiné ukazatel, že se jedná o ověřený a kontrolovaný podnik.

Saving Stream je pro začátečníky skvělej. Zhodnocení je víc než dobrý, platforma jednoduchá. Jelikož developerské projekty jsou stále, bude tahle platforma existovat ještě dlouho, je otázka, jestli se nebude postupně trochu snižovat úrok. Ale to ukáže čas.

Pokud máte nějakou tu tisícovku navíc, zkuste to. Jasně, můžete si udělat během pěti minut radost nákupem. Ale když tomu dáte čas, uděláte si radost z úroku, který vám váš vklad vydělá 😉

Mějte se krásně a těším se zas brzy!

Vaše investorka Terka

 

Sdílením zachráníš jedno koťátko!

One thought to “Investorka Terka: Saving Stream”

  1. Mila Terko,
    nevim nevim, ja takovou investici tady v Nemecku, kde jiz par desetileti ziji, ztratila hodne penez.
    Investuji jiz 30 let a mohu doporucit burzu. Ja investuji sama, bez poradcu, vse je mozne se docist a vlastne si tu materii vystudovat sama. Kdyz jsem se zacala starat o penize sve rodiny – manzel a dve deti, sama, zacali jsme vydelavat. Momentalne investuji do MSCI World a ten vydelava prumerne za rok kolem 20 % minimum. Jinak bych sla radeji do fondu, nebo EFT, je to jistejsi nez akcie. Mam nekolik biotechnologiskych akcii a ty se po propadu pomalu ozdravuji :-), hlavne nepanikarit a jak rikal tvuj deda, bez rizika je i cely zivot nuda. Jit do Nemecka ve dvaceti bylo pro me take velke riziko, ale vyplatilo se. Jsem tu stastna. Gratuluji, ze se o sve penize staras sama a hlavne neduveruj moc poradcum, vis, kazdy ma zajem jen o sve a hodne poradcu prodava sve produky na kterych vydelavaji jen oni a pro tebe zbyde par drobecku. Kdyz udelas chybu, tak ji udelej sama a nejvic se z toho naucis.
    Mej se fajn
    Dagmar

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *