Skip to main content
Landbrotalaug

ISLAND: 5+2 horkých pramenů, který musíte navštívit!

Zapomeňte na Modrou lagunu! Tam jede totiž každej, kdo si u letiště půjčí auto a zahlídne u silnice ceduli s odbočkou. Stojí to nesmysl peněz (základní vstup cca 1500 korun), je tam moře lidí a zas tak kouzelný to taky není – my jsme se při zabíjení času do odletu prošli kolem a továrna za zadkem fakt netvoří bůhvíjakýho genia loci 🙂

Ale co rozhodně stojí za to, jsou všechny ty „secret pools“, který vlastně asi tolik secret nejsou, ale máte poměrně velkou šanci, že to bude:

a) hodně levný nebo zadarmo

b) s menším množstvím lidí

Moc bych vám přála, aby to probíhalo jako u nás, kdy jsme fakt měli bazénky téměř sami pro sebe, nemuseli jsme nijak dlouho čekat, než na nás přijde řada a mohli jsme se náležitě vymáchat 🙂 Ale jet v hlavní sezóně a za hezkého počasí (z čehož jsme neměli ani jedno) je taky rozdíl.

Každopádně vzhůru na to a vítejte u prvního článku o Islandu, kterej jsem si pro vás připravila!

Pozn.: S laskavým dovolením budu sem tam používat fotky svého kamaráda a dvorního islandského fotografa Vaška 🙂

Pozn. 2: Po kliknutí na nadpis se vám na mapě ukáže, kde se daný bazén nachází.

1) Reykjadalur

Reykjadalur
Reykjadalur

První horkej pramen si musíte přeci jen trochu zasloužit, ale má to svoje kouzlo 🙂 K téhle horké říčce je to totiž cca hodinovej výšlap s nádhernym výhledem, božskou krajinou kolem a extrémně horkejma jezírkama po cestě (a sirných pramenů je tam taky hodně, všudypřítomný zápach vás o tom nenechá pochybovat). V malé kotlině pak najdete zakroucenou říčku s dřevěnýma zástěnama na převlíkání, kde rychle shodíte, co máte na sobě, navlíknete plavky a naložíte se do menších lagun, které jsou v řece přehrazené kameny.

Je to vážně slast ponořit se tak, aby vám koukala jen hlava a když je vám náhodou moc velký teplo, stačí něco vystrčit nad hladinu 🙂

Pokud jsme to odhadli správně, v sezoně se dá tenhle výstup podniknout na koních, kteří mají základnu kus od parkoviště. Ale pokud nejste lemry (a nebo nemáte pár tisíc korun v peněžence navíc), zvládnete to s přehledem 😉

Jinak je rochnění v řece zadarmo, nebojte!

Odměna v podobě horký koupele: zasloužená!

2) Djúpavogskorin hottub

Tak tohle skrytý místo nám dalo co proto 🙂 Měla jsem přibližnou souřadnici, ale na místě jsme nic neobjevili. Dojeli jsme do vesnice, dál prohledávali internet a nakonec se chytli slovního popisu z jednoho blogu. Na parkovišti u silnice jsme náhodou potkali slečnu v plavkách, která nás už správně odnavigovala 🙂

Tenhle horkej pramen je vana pro cca 6 lidí schovaná za malou skálou kus od silnice č. 1. V mapě jsem se snažila najít co nejpřesnější polohu, ale ne vždy to šlo, ačkoliv zrovna tento je tam označený krásně 😉

My jsme tenhle bazén navštívili opravdu v psím počasí – byla zima, pršelo, foukalo. Naštěstí auto se dá zaparkovat cca 20m od bazénu, takže svlíkačka a oblíkačka v autě a mezi tím vším dva rychlý přesuny jen v plavkách a ručníku 🙂

Za vstupný považujte to, že se musíte někde po cestě převléct, protože žádná kabinka tam na vás nečeká 🙂

Djúpavogskorin
Djúpavogskorin

Výhled do krajiny: boží!

3) Grettislaug

Termální bazén na konci světa. Našli jsme ho náhodou při hledání, kde bychom se mohli zastavit. Když jsme zjistili, že bazény jsou dva a různě teplý a navíc je hned vedle kemp, ani trochu nám tahle menší zajížďka nevadila.

A rozhodně bylo o co stát! Kemp byl krásnej, zázemí dostačující a bazény opravdový pohlazení. Jeden studenější, cca 38°C, druhý měl pak asi 42°C. Koupat se můžete kdykoliv, kousek od bazénů je i bouda na převlečení. Za zmínku stojí i to, že je tu dobře přístupný oceán, takže můžete střídat teplou a studenou koupel 😉

Grettislaug
Grettislaug

Celou dobu jsme slyšeli burácení vln na pobřeží a jako bonus jsme tu viděli nádhernou polární záři. Navíc jsme tu potkali skvělý lidi, se kterýma jsme si večer báječně popovídali (a to, že náš nový německý kamarád znal kamarádku jednoho z nás, to už je jen ukázka toho, jak malej je svět 🙂 ).

Tyhle bazény si musíte zaplatit. Za vstup do bazénu je to 1000 ISK, za přenocování v kempu dalších 1000 ISK na osobu. Ale stojí to za to, fakt!

Hodnocení: doporučuje 4 z 5 Terun!

4) Hellalaug

Jestli se tu chcete jen zastavit, bude vás to stát poměrně dlouhou cestu. Tenhle termální bazének se totiž nachází až ve Westfjords, což je od hlavní silnice zajížďka přibližně 170km. Ale pokud fjord v plánu máte (třeba kvůli vodopádu Dynjandi), tak vřele doporučuju!

Hellulaug je hned u silnice a vyvěrá asi jen 20m od oceánu. Máte krásný výhled do fjordu a když se vám poštěstí (nejlépe brzy ráno, než se všichni turisti probudí), užijete si tenhle kousek horkého ráje o samotě a v naprostém tichu.

Hellalaug
Hellalaug

Tenhle bazén je obrovský a rozhodně se nemusíte bát, že se budete tísnit 🙂 Z jedné strany jste kompletně krytí skálou, hned u bazénu je menší zídka, za kterou se dá převléknout a hlavně odložit oblečení.

Příspěvek je dobrovolný do kasičky na parkovišti.

Hodnocení: zajížďka, která se opravdu vyplatila!

5) Landbrotalaug

Poslední horký pramen, kterej jsme navštívili, byl opravdu highlight celýho pobytu!

Když jsem našla tohohle prďolu na internetu, věděla jsem hned, že sem se musíme podívat! Cesta k bazénku není nikterak složitá, opět krátká zajížďka z hlavní silnice, která vás dovede na parkoviště nedaleko poměrně velkého jezírka.

Pozn.: Nedaleko je nádhernej skalní útvar Gerduberg Cliffs, u kterého doporučuju krátkou zastávku!

Bylo nám to trochu divný, tak jsme se šli projít kolem jezírka. Už z dálky jsme viděli menší nádrž s vodou, ale když jsme přišli blíž, voda byla špinavá a rozhodně to nebyl ten bazének, který jsme hledali. Věděla jsem, že musí být částečně krytý kamennou stěnou, takže jsem se rozhlížela po okolí a najednou jsem uviděla místo, který odpovídalo podobě bazénku. Oběhli jsme další kus jezera a tam ten prďola byl!

Naprosto neskutečný místo! Do bazénku se při hodně dobré vůli vejde pět lidí. Voda je kolem 40°C a dá se v něm příjemně uvelebit. Museli jsme chvíli počkat, protože při návratu do auta pro plavky nás předběhly dvě holčiny, které byly znalé a šly najisto. My jsme si v mezičase odlovili jednu kešku a pak jsme okamžitě holky vystřídali.

V tomhle bazénku jsme vydrželi naložení poměrně dlouho, protože bylo nádherný počasí, svítilo slunce a navíc je odtamtud krásnej výhled. No posuďte sami 🙂

Landbrotalaug
Landbrotalaug

Podle popisu vám musí být jasný, že ani tady se vstup neplatil 😉

Atmosféra: přímo magická!

Nezbývá mi už než vám představit svoje +2 aneb jeden termální bazén, který jsme nestihli a druhý, který byl bohužel zavřený.

Seljavallalaug

Sice skrytý, ale hodně známý bazén. Podle toho, co jsem si o něm přečetla, se jedná o bazén vybudovaný na začátku 20. století určený k výuce plavání místních. Dnes se do něj chodí většina lidí jen naložit a užít si jeden z top zážitků na Islandu.

Vstup se neplatí, takže hurá!

Hoffell Hot Tub

Tyhle tři nádherný kulatý bazénky jsou jen kousek od hlavní silnice a přitom docela hezky schovaný. Bohužel pro nás byly v den, kdy jsme přijeli, zavřené, takže jsme se akorát podívali a jeli dál (k vaně z bodu č. 2).

Podle dojmů Čechů, které jsme potkali v jednom kempu, byly tyhle bazénky super, takže pokud budete mít možnost, rozhodně je vyzkoušejte. Myslím, že byste se tam ani nemuseli mačkat s enormním množstvím lidí 😉

Jestli je něco, co na Islandu musíte vyzkoušet, jsou to určitě termální bazénky, jezírka a řeky. Je to neskutečnej relax a k Islandu neodmyslitelně patří. A věřte mi, že se do nich dá vlézt i v zimě! Sice to možná vypadá jako šílenství, ale teplo, které v bazénu naakumulujete, s vámi zůstane ještě půl dne 😉 A to se vyplatí!

Příště se těšte na článek o tom, co na Islandu rozhodně nesmíte vynechat a co stálo za to!

Pa, Teruna

Sdílením zachráníš jedno koťátko!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *