Skip to main content
Haifoss

Nejkrásnější vodopády na Islandu

Vodopád. Podle mě první slovo, který kohokoliv napadne, když se řekne Island. Vodopádů je tam tolik, že je snad ani nejde spočítat (a hlavně, po určitý době už je i počítat přestanete). Některý vám učarujou mohutností, jiný vás znechutěj davama turistů.

My jsme se i díky Vaškovi, kterej fotí vodu rád, dostali k velký spoustě vodopádů a já se rozhodla, že vám vyzobu pět nejkrásnějších, který na mě opravdu zapůsobily. A jako bonus přidám jeden hodně populární, kterej to u mě ale projel na plný čáře. Tak vzhůru!

P.S.: Za všechny fotky opět vděčím Vaškovi – více najdete na webových stránkách nebo instagramu.

1) Gullfoss

Neboli Zlatý vodopád. Jeden z prvních vodopádů, který jsme měli možnost navštívit. Pokud plánujete Island jen na pár dní, tenhle vodopád byste neměli minout, protože je součástí tzv. Zlatého okruhu. Jelikož jsme noc předtím spali u Geysiru v kempu, což je jen 10 kilometrů cesty od vodopádu, rozhodli jsme se přivstat si a podívat se ke Gullfossu na svítání.

Byla sakra zima. Nahoře na vyhlídkové plošině foukalo a neustále jsme se pohybovali ve vodní mlze. Potkali jsme celýho JEDNOHO Asiata. Jinak ani noha.

Ale ten vodopád.

To nebe.

Vycházející Slunce.

Vypadalo to asi nějak takhle…

Gullfoss
Gullfoss © photovojo.com

No řekněte, nestálo to za to? Jen tam tak nahoře stojíte, koukáte, posloucháte hučení vody a vlastně moc nechápete, jak je vůbec možný, že příroda něco takovýho dokázala vytvořit. Vodopád má dvě části – první kaskádovitou a druhou, kdy se voda už ztrácí a valí do údolí. K vodopádu se dá dostat po pěšině až skoro na dosah ruky, jen se připravte na to, že se vrátíte krapet zmoklí 🙂

2) Haifoss

Vodopád, za kterým jsme museli vyjet do hor a já si poprvé vyzkoušela jízdu autem skoro offroad. Cesta k vodopádu není nijak omezená (silnice s označením F jsou pouze pro čtyřkolky), ale jet tam malým autíčkem bych si fakt neriskla, protože cesta je hodně punková.

Při cestě jsme moc aut nepotkávali, takže mohla vzniknout i tahle fotka:

Offroad
Offroad © photovojo.com

Když jsme přijížděli na parkoviště, vůbec jsem neměla pocit, že by tu na nás měl čekat druhý nejvyšší vodopád na Islandu. Sešli jsme od parkoviště o kus níž a já hned pochopila, že tohle je fakt n-ě-c-o.

Však se sami podívejte, jakej jsme měli výhled.

Haifoss
Haifoss © photovojo.com

Pokud si budete půjčovat čtyřkolku, rozhodně neváhejte a k tomuhle vodopádu se vydejte. Nepotkáte tu takový kvanta lidí jako na Zlatém okruhu, můžete se na chvíli zastavit, posadit a jen koukat a vnímat tu nádheru 🙂

3) Gódafoss

Vodopád bohů. Svoje jméno dostal podle historické události, kdy islandský vůdce vhozením pohanských sošek do tohoto vodopádu rozhodl o uznání křesťanství jako platného náboženství na Islandu. Gódafoss potkáte téměř u silnice kousek za jezerem Mývatn.

Mně osobně vodopád připadal jako malý Niagáry 🙂 Vodopád tvoří podkovu, ke které se můžete dostat skoro na dosah ruky. Jako u spousty dalších vodopádů, i tady byl hodně rozvodněný a přístupové cesty tak byly trochu složitější a voda krapet špinavá, na stranu druhou jsme vodopád viděli opravdu v plné síle 🙂

Gódafoss
Gódafoss © photovojo.com

4) Dynjandi

Pro mě asi nejkrásnější vodopád vůbec na celým Islandu. Jasně, zajeli jsme si kvůli němu asi 400km, ale vidět Westfjords, což je jedna z nejstarších částí ostrova, vykoupat se v prameni Hellalaug a jako třešničku pak vidět Dynjandi, to za to jednoduše stálo.

Podle fotek jsem z něj nebyla nikterak odvařená, ale Vašek tvrdil, že to za to stojí. Tak jsme jeli.

A ten chlapec měl normálně pravdu! Už z parkoviště koukáte do kopce na tu kaskádovou nádheru, od který vede řeka s další spoustou menších vodopádů. Nahoře se dostanete až těsně pod vodopád, kterej je naživo vážně obrovskej! Já osobně navíc měla díky kaskádám pocit, jak kdyby voda tekla zpomaleně…:-) No, mrkejte na ten skvost!

Dynjandi
Dynjandi © photovojo.com

Pro představu jeho velikosti přidávám ještě fotku od sebe z telefonu, protože z fotky výš byste si mohli myslet, že je to jen pramínek, ale zdání klame…

Dynjandi
Dynjandi

5) Glymur

Už jsem vám o něm psala v předchozím článku o zážitkách, takže už jen opravdu stručně. Glymur je nejvyšší vodopád na Islandu (pokud nepočítáme nově vzniknuvší ledovcovej, kterej je lidem nepřístupnej) a do průrvy padá z výšky téměř 200 metrů.

Je to nádhernej výlet s opravdu parádníma výhledama, jak do kaňonu, tak do krajiny. Buďte po cestě opatrní, neriskujte na převisech (my na fotce níž sedíme opravdu skoro na kraji skály a příjemnej pocit to teda nebyl!) a užijte si tu naprosto dokonalou přírodu 🙂

Vodopád Glymur
Vodopád Glymur © photovojo.com

+ WTF bonus

Víte, určitě znáte Kirkjufellfoss…Jestli ne podle názvu, tak podle obrázku ho poznáte určitě. No jen se podívejte!

Kirkjufellsfoss
Kirkjufellsfoss © photovojo.com

Fanoušci Hry o trůny mi teď určitě děsně záviděj.

No já sama sobě teda ne.

Dojeli jsme na naprosto přecpaný parkoviště a já pořád vyhlížela ten majestátní vodopád z fotek, načež mě Vašek upozornil, že „tamhleto“ je ono, nebo spíš musí být, protože vpravo je „ta hora“.

A já jen čuměla. Takovej prďola, žádnej wow efekt se nekonal, navíc to přímo u vodopádu vypadalo takhle:

Kirkjufellsfoss
Kirkjufellsfoss

To jen abyste měli přehled o tom, jak vznikaj ty líbivý fotečky na všechny instagramy a blogísky.

Meh.

Abych nekřivdila dalším vodopádům, vyjmenuju vám ještě ty, co jsme navštívili a zároveň i ty, který jsme sice v plánu měli, ale už se nám do harmonogramu nevlezly:

Faxi, Selljalandfoss, Skógafoss, Dettifoss, Svartifoss, Fardagafoss, Þjófafoss.

Pokud budete mít dost času, ani s jedním z výše uvedených vodopádů nešlápnete vedle 😉

Uf, doufám, že jsem vás moc nezahltila informacema. Kterej vodopád je váš favorit? Chystáte se taky na Island?

Mějte se, Teruna

Sdílením zachráníš jedno koťátko!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *