Skip to main content

Jaro, léto, podzim nebo zima?

Sedím hezky u sebe v pokojíku, na nohou mám nový teplý pruhovaný bačkůrky ze slev v Tescu, ve kterých vypadám jak Mexičanka, popíjím ovocný čaj, uzobávám čokoládu..A zahřívám se po procházce, kterou jsem si naordinovala po odchodu z práce. A jak jsem se tak toulala liduprázdným Libercem mezi obrovskými vločkami, přemýšlela jsem, které že to roční období mám ze všech na světě nejradši. Nu?

Tady v Liberci je dneska lidově řečeno slota. Od brzkého rána hustě chumelí, všude je krásno a bílo. Dokonce i ta pošramocená pověst Liberce jako by najednou byla přeci jen o trochu vylepšená. A i když to na chodnících není kdovíjaká sláva, rozhodla jsem se tentokrát nejet tramvají, ale dojít domů pěšky (ostatně jako i včera). A po cestě jsem přemýšlela o tom, které roční období je ten můj největší favorit.

Miluju zimu.

 


Miluju, když z nebe padají obrovské sněhové vločky, které se zachytávají na všem. Miluju ten lehounký šum sněhu, když je všude ticho a on pomalu dopadá na studenou zem. Miluju pozorovat stíny dopadajících vloček ve světle lamp. Miluju, jak je svět o trochu tišší. Miluju pozorovat zachumelený lidi, jak přicházejí a zase odcházejí. Miluju (nejen) svoje tváře zčervenalý mrazem. Miluju Vánoce a dárky a cukroví a br salát a kuřízek, babiččinu svíčkovou a vůbec všechny ty nebezpečně dobrý věci, na který přes rok radši ani nemyslim. Miluju kulichy a šály, kterých se v zimě nanosím až až. Miluju to křupání čerstvě napadnutého sněhu pod nohama. Miluju dělat andílky, stavět sněhuláky, prdelákovat, bobobat a lyžovat. Miluju to jiskření mrazu, které se objevuje za tmy, když čekám na tramvaj. Miluju, když do netknuté bílé peřiny zasvítí nesmělé paprsky slunce. Miluju ten skrz naskrz promrzlý a větrem ošlehaný Ještěd, který je v zimě naprosto neuvěřitelný. Miluju svýho Architekta, když nosí kabát.

Miluju jaro.Miluju, když se začnou objevovat první zelené lístečky na stromech. Miluju, když nám na zahradě začnou nesměle zpívat ptáci a jejich zpěv sílí tím víc, čím víc se jich vrací z jihu. Miluju sněženky, bledulky, krokusy, petrklíče a vůbec všechna jarní kvítka, co obarví po zimě zem. Miluju, když se prodlužuje den a pomalu vstávám do světla. Miluju tu vůni jara. Miluju Velikonoce na vesnici a malování kraslic. Miluju setí a sázení všeho toho, na čem si pochutnám v létě. Miluju, jak začnou bzučet lípy v aleji a celá ulice se zaplní tou krásnou vůní. Miluju, když vytáhneme po zimě houpačku. Miluju svoje botasky, který dostanou po zimě zase zelenou. Miluju, jak je všechno svěží a čerstvý a natěšený.

Miluju léto.Miluju, když mě ráno budí sluníčko, který mi svítí oknem do postele. Miluju dlouhý dny a ještě delší večery. Miluju vůni prádla, co se nechá na slunci uschnout. Miluju grilování a večery strávený venku. Miluju koncerty a divadlo pod širým nebem. Miluju všechno ovoce, který touhle dobou dozrává a já si pak připadám jako balon, když ho spořádám vagon. Miluju dělat si z třešní náušnice. Miluju trávit volný čas na chatě. Miluju rychlý letní bouřky a vůni vzduchu po nich. Miluju chodit bosa v trávě. Miluju nosit sandálky a podpatky. Miluju sedět u vína na terasách, zahrádkách nebo jen tak na trávě v parku. Miluju studený pivo po cyklo výletě v parným dni. Miluju in-line bruslení s Architektem. Miluju koupání v rybníce, jezeře, moři, koupališti nebo vaně. Miluju, když jsem opálená. Miluju svůj pihatej nos.

Miluju podzim.Miluju to zvláštní světlo, který je na podzim tak typický. Miluju všechny barvy, který les získá, když se ukládá k zimnímu spánku. Miluju sbírat kaštany (a pak je po pár týdnech vyhazovat). Miluju chodit na houby. Miluju trhání jablek u nás na zahradě. Miluju ty poslední teplý dny, který sí užívám vždycky nejvíc. Miluju prohlížení fotek a vzpomínek z léta. Miluju, když se poprvé zatopí v krbu. Miluju všechny ty hnědý, šedivý, černý, burgundy a tmavě modrý barvy, který hrajou na podzim v módě prim. Miluju, když si připadám jako cool holka, když mám ještě holý kotníky. Miluju, jak se plíživě vkrádá do mysli kouzlo Vánoc. Miluju dýňovou polévku. Miluju podzim, protože máme výročí. Miluju podzim, protože mám svátek. Miluju ty vždycky neskutečně barevný západy slunce.

Chtěla jsem tím asi říct, že miluju to, že máme 4 roční období a jsem za to neskutečně vděčná, protože každý z nich má pro mě neskutečný kouzlo a užívám si každý jednotlivý den roku, ať je sebevíc náročný. A věřím, že každý si najde to svoje. A taky jsem určitě na spoustu věcí zapomněla, ale copak to jde myslet na všechno? 🙂

Jaké je vaše oblíbené roční období a co na něm milujete?

Terez

Sdílením zachráníš jedno koťátko!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *