Skip to main content
Údolí Bílé Opavy

Jeseníky – láska na první návštěvu

Vypadnout na víkend pryč z domu není vůbec na škodu. My jsme si s kamarády naplánovali prodloužený víkend v Jeseníkách. S Architektem jsme odjeli už ve čtvrtek do Šumperka a o jeden den si „dovolenou“ prodloužili 🙂 Co jsme viděli, kde jsme bydleli, co jsme ochutnali? Článek se spoustou fotek je tu 🙂

Ubytování

Mám tu dva tipy – jak pro lidi pohodlnější, tak i pro ty, co jim stačí kemp 😉

Šumperk – Apartmán v centru

Kamila a Jiří nám připravili naprosto úžasný azyl pro přespání v Šumperku! Přijeli jsme už pozdě, ale apartmán byl připravený, lednice nacpaná jídlem ke snídani, měli jsme tam i láhev vína, byt byl vkusně vybavený, čistý, hostitelé ohromně ochotní a milí. Sem si můžete zapomenout všechno a nic vám nebude chybět!

Odkaz na Apartmán v centru je tu.

Při rezervaci přes tenhle odkaz pak dostanete 725 vočí slevu na ubytování (a já kredit na svůj Airbnb účet).

Velké Losiny – kemp Mlýn

Další dvě noci jsme strávili v kempu ve Velkých Losinách. Kemp je to maličký a útulný, kuchyně parádně vybavená, sociálky čisté. Jediná nevýhoda je umístění přímo u hlavní silnice, takže i v noci je tam poměrně silný provoz.

Jen kousek od kempu jsou Papírny (viz dál), restaurace a venkovní občerstvení, obchod a přes ulici dokonce benzínka.

Dvě noci, dvě auta, 4 osoby, jeden stan – necelá tisícovka pro všechny. Za mě poměr cena/výkon naprosto super!

Jídlo, kafe

Cakir´s burger

Vege burger s grilovaným sýrem (foto) boží, ale jako highlight celýho menu korunuju jejich hranolky s česnekovou majo! Mňam! Domací limonády byly moc fajn a pokec při odchodu přímo s majitelem moc milej. Jestli nevíte, jak vypadá podnik, kde se jídlo připravuje i srdcem, tak zajděte sem. Příště zas!

Cakir´s Burger
Cakir´s Burger

Pikola Šumperk

Oskara si pamatuju ještě z dob, kdy jsem pracovala ve Sweet City a on si jezdil pro cenné rady ke klukům do pražírny. Teď už je Pikola pojem snad pro všechny kávomilce – vyladěný snídaně, výborný kafe, domácí bezkonkurenční dobroty a jako třešnička na dortu naprosto dokonalej interiér. Chleba s vajíčkovou pomazánkou byl návrat do dětství a Black Sabbath (dvojité espresso s filtrem a pomerančem na ledu) kvalitní vzpruha před cestou domů 🙂 Domů si pak můžete koupit zrnka přímo z pražírny Jesen – už máme dopito a moc nám chutnalo.

Snídaně Pikola Šumperk
Snídaně Pikola Šumperk
Pikola Šumperk
Pikola Šumperk

Losín

Ať už se půjdete podívat do papíren nebo ne, tahle restaurace si rozhodně zaslouží pozornost. Není to vrchol gastronomie, ale najíte se tu fakt dobře a za hezký peníze. Překvapili mě poměrně velkou nabídkou jídel bez masa, domácí limonádou a papírenskou česnečkou (s normálním sýrem nebo tvarůžkem).

Pozor – hotovost s sebou, karty neberou!

Atrakce

Ruční papírna Velké Losiny

Poslední papírna svého druhu ve střední Evropě. Jestli jste (jako my) z ČVUT, z Karlovky nebo z Mendelovky, váš diplom je na papíře právě z papírny v Losinách. Zaplatili jsme si jak prohlídku papíren, tak technologického zázemí a obě prohlídky byly moc fajn. Prolezli jsme papírny od kotelny až po střechu a fakt jsme si to užili. Věděli jste, že losinský papír neobsahuje žádnou celulózu? Tvořený je pouze lnem a bavlnou.

Papírna Velké Losiny
Papírna Velké Losiny
Holandr, Papírny Velké Losiny
Holandr, Papírny Velké Losiny
Sušárna, Papírny Velké Losiny
Sušárna, Papírny Velké Losiny

Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně

Už dlouho dopředu jsme si zaplatili prohlídku elektrárny včetně výjezdu k horní nádrži. Prohlídka stála pro jednoho necelé tři stovky a za sebe můžu říct, že to za ně rozhodně stálo (pokud jste alespoň trochu technický typ). Bez rezervace nemá cenu zkoušet se dostat, kapacita autobusu je omezená a přes prázdniny beznadějně plná.

Horní nádrž Dlouhé Stráně
Horní nádrž Dlouhé Stráně

Dostanete se do areálu, kde se nachází celé technologické zázemí a dozvíte se velké množství informací – proč vůbec přečerpávací elektrárny vznikají, jak se dřív lidé pohybovali mezi horní a spodní nádrží, kolik váží generátor nebo třeba to, že díky spádu a rozměru napouštěcího potrubí by se klasický 50m bazén naplnil za 3 vteřiny.

Exkurze zabere 3 hodiny, na horní nádrž si vezměte pro jistotu větrovku, docela tam fouká!

Pivovar Zlosin

Jen asi kilometr od Losin se nachází minipivovar i s restaurací a ubytováním. Já upoutávku na pivovar zahlédla někde u silnice a po exkurzi do elektrárny jsme se k večernímu grilování zastavili pro tři lahve piva, abychom ho ochutnali. Rozhodně stojí za ochutnání!

Praděd, údolí Bílé Opavy

Na pátek, který jsme trávili ještě sami, jsme si naplánovali výlet na Praděd, abychom prošlápli nový pohorky a hlavně zdolali druhý nejvyšší bod Česka! Na túru jsme vyrazili z Karlovy studánky, protože odtud je údajně nejkrásnější cesta – údolím Bílé Opavy, téměř džunglí.

Údolí Bílé Opavy
Údolí Bílé Opavy

A nebudu lhát, když řeknu, že je to jedno z nejkrásnějších míst, které jsem v Čechách zatím viděla. Ta příroda je nádherná, výstup nahoru i trochu adrenalinový, kolem vás zurčí voda, chodíte po lávkách a žebřících. Od chaty Barborka až na Praděd jdete s davem lidí a ani déšť je nezastaví, vyzkoušeno za vás 😀 Od Švýcárny jsme při zpáteční cestě kromě třech turistů nepotkali až do Karlovy Studánky vůbec nikoho.

Praděd po dešti
Praděd po dešti

Jestli si chcete na Pradědu zasloužit pivo a ovocný knedle, jděte pěšky (a ne jen z Ovčárny!). Jestli se chcete jako my zrušit a vracet se k autu mezi posledníma, můžete zkusit naši trasu – 25 km, 900 m převýšení. Poslední úsek po silnici nestál za moc, ale vzali jsme to zkratkou přes les 🙂

Tohle všechno se dá stihnout za 2,5 dne v Šumperku a okolí. Jeseníky jsme si všichni moc užili, odpočinuli jsme si (minimálně duševně), po cestě nazpět jsme se stavili v Hořicích u Kubišty pro trubičky. Tenhle prodloužený víkend hodnotím na jedničku s hvězdičkou!

Cestování zdar!

Teruna

 

 

Sdílením zachráníš jedno koťátko!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *