Skip to main content
Placa Mayor, Palma de Mallorca

Mallorca – dovolená pro cestovatele, opalovače i pařmeny

Když se nám loni v srpnu naskytla možnost letět ke kamarádce na Mallorcu, neváhali jsme a hned kupovali letenky. Byla to sice jen krátká dovolená (5 dní), ale i tak jsme si ho moc užili. A protože dobrých tipů není nikdy dost, v tomhle článku najdete, co jsme zažili a navštívili.

Vím, v týhle době je trochu provokace sdílet cestovatelský tipy, ale pokochat se přece není trestný. A co vy víte, třeba zrovna na Mallorcu nás ještě letos pustí ♥

Pokud jedete na Mallorcu v sezóně přímo do hlavního města (Palma) nebo na pláž (Playa), připravte se na:

  • všudypřítomný pach moči – byla bych sprostá, ale radši se držím. Smrdí to tu všude a pořád. Spojte si permanentní vedro, málo srážek, spoustu psů a ožralých Němců a výsledek je na světě! Na Mallorce údajně začal platit zákon, že každý pejskař musí chodit s lahví vody a po psovi chodník opláchnout, ale…I kdyby to nakrásně fungovalo, přidejte ty vochmelky a je to úplně jedno.
  • odpadky – souvisí to asi i s obrovským množstvím lidí, kteří sem jedou vyloženě za zábavou, ale ráno je na ulicích fakt bordel. Všude se válí plechovky, lahve, někdy i krabice s pizzou…
  • párty lidi – Mallorca je vyhlášeným místem na párty, náhodnej sex a všeobecné veselí. Nejvíc bordelu nadělají Němci, už od brzkého odpoledne začínají chlastat a od šesti hodin je to na ulicích docela poděl 😀
  • pitnou vodu jen v plastu – kohoutková na Mallorce je odsolená mořská, tudíž není zcela vhodná na pití. Jediná možnost je kupovat vodu balenou. Voda se dá koupit i ve velkých (6 l) kanystrech.

Tohle byla naše druhá dovolená u moře za těch skoro 10 let, co jsme spolu a ani tak bych ji neoznačila jako zcela klasickou. K moři jsme se chodili fakt jen vykoupat (max. hodina) a radši jsme si půjčili auto a poznali alespoň část ostrova. Dva dny jsme v uvolněném režimu pracovali, jeden den hlídali sedmiletou princeznu. Celkem jsme po ostrově nalítali naší Berunou (půjčený červeno černý Smart) skoro 500 kilometrů a ve článku najdete tipy, kde, co a za kolik 🙂

Za spoustu tipů a informací děkuju Maru, která tu už docela dlouho žije a tak ví, co fakt stojí za to.

Pláže

Calo des Moro

Naprosto dechberoucí zátoka s průzračně modrou vodou a písčitým dnem. Místo na ležení spíš není a připravte se na jeden fenomén – obrovská kumulace všech instafame ovcí. Byli jsme svědky několika vodních photo sessions – vlézt do vody po kolena, natočit, načechrat vlasy, zatáhnout břicho, vystrčit zadek a pak bez namočení zase odejít. Bez legrace, takhle to tam vypadá. A dělají to i chlapi.

Calo des Moro
Calo des Moro

Tahle pláž je opravdu jen na rychlý koupání, u kterýho vám bude svítit stovka dalších fotky chtivých turistů. Krásnější bude určitě mimo sezónu 😉

Banyalbufar

No tak tohle bylo taky vzrůšo 🙂 Obzvlášť, pokud se rozhodnete parkovat až dole téměř u pláže. Buďte fakt opatrní na to, kdy sem přijíždíte, vyhýbání dvou aut je tu dost natěsno 🙂

Banyalbufar beach
Banyalbufar beach

Pláž je jinak krásná, proti Calo des Moro kamenitá, ale přístup do vody dobrý. Voda je tu chladnější (prudší sráz do vody) a mají tu jednu vychytávku – „vodopád“ sladké vody, kde se můžete opláchnout.

POZOR! Protože je tu voda opravdu chladnější a hlubší, vyskytují se tu medúzy (v mělké teplé vodě se jim nelíbí). Architekt vyzkoušel na vlastní kůži :-/

Sa Calobra

Oblázková pláž, ke které už jen cesta je cíl. Bylo to vzrůšo, málem jsme Berunu zavařili 🙂 Opět se jedná o dost zprofanovaný turistický cíl, takže tady jsme koupání ani nezkoušeli (viz foto). Po cestě se zastavte na vrcholu kopce (Nus de Sa Corbata – před sjezdem serpentinami do Sa Calobry), výhled je tu opravdu nádherný.

Nus de Sa Corbata
Nus de Sa Corbata
Nus de Sa Corbata
Nus de Sa Corbata
Sa Calobra beach
Sa Calobra beach

Sem bych zamířila taky až po sezóně, pak bude snad pláž trochu méně v obležení. Každopádně průchod tunelem je dost zajímavá cesta, jak se dostat na pláž 😉

Cala Blava

Menší pláž poblíž Palmy. Je oblíbená spíš mezi místními. Na turisty může působit jako špinavá, protože ve vodě i na pláži je hodně mořských řas (Playa de Palma se každý den od naplavenin uklízí) a pochopitelně to tu řasami i voní. Ale pro Španěly jsou prý řasy malej ráj (klidně si je na sebe patlají a rochní se v nich 🙂 ). Písčitá, poměrně mírná, vlny umí být i celkem veliký.

Playa de Palma

To nejmíň zajímavý až na konec. Cíl spousty hotelových hostů – písčitá pláž s velmi pozvolným vstupem do moře, umí tu být fakt solidní vlny. Spousta černých prodejců všeho od brýlí po deky na ležení a vychlazený pivo. Je tu vážně enormní množství lidí. My se sem chodili jen vykoupat – akce maximálně na hodinu. Fajn je tu večerní koupání, kdy vidíte osvětlený pobřeží. Ale bacha na zloděje, prý se tu rádi ochomýtají.

Města a místa Mallorcy

Valldemossa

Tohle město nás oba naprosto uchvátilo. Ačkoliv tu vládne čilý turistický ruch, postranní uličky si pořád zachovávají svoje kouzlo a intimitu. Já se procházela hodnou chvíli bosky, prozkoumali jsme spoustu míst, dali si pivo, vlezli do kostela, nakoupili pohledy a domů vařečku z olivového dřeva 🙂 Květináče před jednotlivými domky naprosto úžasně dokreslovaly atmosféru!

Valdemossa
Valdemossa
Valdemossa
Valdemossa
Valdemossa
Valdemossa

Za návštěvu to tu stojí určitě, větší zážitek budete mít v době slavností 28.července nebo v době fiesty 24.srpna.

Alcúdia

Město s podobnou atmosférou jako Valldemossa, i když na mě nezapůsobilo tak silně. Uličky jsou taky malebné a pokud se nebudete držet hlavních tahů, v některých uličkách budete sami.

Zaujal mě tu ale kitesurfing! Strávili jsme hodnou chvíli na pláži (taky moc krásná) pozorováním surfařů a bylo to fakt něco 🙂 Však se podívejte, kolik kitů lítalo nad mořem 🙂

Alcúdia
Alcúdia
Alcúdia - kitesurfing
Alcúdia – kitesurfing

Jardins d´Alfabia

Když sem přijdete, připadáte si jako v jiném světe. Vstupné stojí 7,5€ a vážně stojí za to.

Celý areál má naprosto důmyslné zásobování vodou, je tu spousta krásných zákoutí, v zahradě si můžete dát pomerančovou a citronovou šťávu vymačkanou z plodů přímo ze sadu, mezi stromy pobíhají kozy a prasata, všechno tu kvete a bzučí a tak nějak žije víc, než by se na vyprahlou mallorskou půdu řeklo.

Samotný dům v zahradách má taky svoje kouzlo a pokud sem zavítáte, rozhodně nebudete litovat.

Jardins d´Alfabia
Jardins d´Alfabia
Jardins d´Alfabia
Jardins d´Alfabia
Jardins d´Alfabia
Jardins d´Alfabia

Mirador d´es Colomer

Při cestě do Alcúdie se nezapomeňte zastavit na tomhle turisticky oblíbeným místě aka vyhlídce na severním cípu Mallorcy. Lidí jsou tu mraky, ale výhledy do dáli i pod sebe (moře tu má fakt sílu) jsou skvostný.

Mirador d´es Colomer
Mirador d´es Colomer
Mirador d´es Colomer
Mirador d´es Colomer

Palma de Mallorca

Hlavní město pochopitelně nemůžu a ani nechci vynechat. Jak už jsem ale napsala na Instagramu, pokud bych měla Mallorcu posuzovat podle hlavního města a pláže, podruhé už by mě to sem netáhlo. I tak má ale Palma pár míst, která za to stojí. A tipy s vámi budu velmi ochotně sdílet!

Palma de Mallorca
Palma de Mallorca

Baños Árabes

Představa, že se tu někdo před tisíci lety „láznil“, je fakt neskutečná. Je to taková malá klidná oáza uprostřed hlavního města. Vstupné stojí 3€ a my jsme tu strávili příjemnou půl hodinu, poseděli v zahradě, prozkoumali systém lázní a celou dobu se mi zdálo, že lázně pořád voní.

Baños Árabes
Baños Árabes
Baños Árabes
Baños Árabes

Lonja de Mallorca

Rybí trh a historické sídlo obchodní školy. Naprosto nádherný prostor a ukázka gotické architektury. Moc lidí jsme tu nezastihli a chvílemi byl prostor téměř prázdný. Vstup je zdarma.

Lonja de Mallorca
Lonja de Mallorca

Bo Bom Gelato

V hlavním městě narazíte na sto a jednu zmrzlinárnu. Ale jestli se někam vyplatí zajít, tak sem – italská zmrzlina z co nejvíce lokálních surovin. Ochutnali jsme dvě – pistáciovou a Gin & Tonic a krom jiného jsme se zapovídali s majitelem.

Bo Bom Gelato
Bo Bom Gelato

Pistácie použité na zmrzku se sklízejí jen jednou za dva roky – druhý rok se všechny květy ze stromů oklepou. O to lepší pistácie se prý pak sklízí rok 😉 A co se ginu týče, ten je taky lokální a voněl božsky.

Lidé bděte a do Bo Bom Gelato jděte!

Hotel Es Príncep

Přicházíte k luxusnímu hotelu, u vchodu vás vítá manažer, ptá se, jak se máte a s čím může pomoct a vy se jen nevinně zeptáte, že prý si můžete dát na střeše hotelu drink…A ono fakt jo!

Připadali jsme si po odpoledním objevování Palmy zralí spíš na sprchu než na drink na střeše, ale lidi, stálo to za to!

Es princep view
Es Príncep view

Dali jsme si malý pivo a tapas (hummus se zeleninou a křupavý chleba s rajčaty a smetanou), fakt příjemně jsme poseděli a vidět město a pobřeží z výšky mělo úžasný kouzlo 🙂

Tipy na závěr

Pár (subjektivních) tipů na závěr:

  • půjčte si auto – nebude to úplně levná záležitost, ale otevře se vám spoustu možností, co navštívit. Pro jistotu si auto pojistěte v plném rozsahu, protože Španělé řídí fakt dost divoce 🙂
  • ochutnejte Sangríu, Paellu a tapas – bez autentické kuchyně nemá podle mě dovolená v zahraničí ten správný rozměr. Takže ochutnávejte, protože španělská kuchyně je výtečná.
  • nezapomínejte si kupovat vodu – je fakt potřeba mít u sebe neustále tekutiny, přes léto je tu i 40°C, tak aby z vás nebyly sušenky
  • pokud chcete ušetřit peníze i stres, leťte z Drážďan. My odtud odlétali už podruhé a proti Praze je to maličký a klidný letiště! Nebudete se tu mačkat s tisícem dalších lidí, vše je v poklidu, dokonce se tu dá i zdřímnout 🙂 A z Liberce trvá cesta skoro stejně jako do Prahy. Letenky nás proti Praze stály pro jednoho cca o 2000 méně.
  • zkuste kolo nebo trek – Mallorca je na jaře a na podzim rájem pro cyklisty a turisty! My sami uvažujeme, že se na Mallorcu vrátíme a trochu to tam prolezeme 🙂 Nejvyšší hora Puig Major má 1406 m, což je vzhledem k tomu, že jste u moře na nule, celkem kopec!
Sunset in Alcúdia
Sunset in Alcúdia

Doufám, že se vám další cestovatelský článek líbil 🙂 Kam se chystáte vy (teda až to půjde :-D)? Navnadila jsem vás na Mallorcu?

Sláva nazdar výletu! Teruna

Sdílením zachráníš jedno koťátko!

One thought to “Mallorca – dovolená pro cestovatele, opalovače i pařmeny”

  1. To jste toho za 5 dní stihli, co nám by trvalo 2 týdny 😀 Ale děkuji za krásné rady. Toto určitě zužitkujeme na další dovolené, kam letíme v létě. Už jsme si radši koupili i termín, abychom se měli na co těšit. Nemáme bohužel možnost volit dovolenou u přátel, takže si vždy vybíráme https://www.nacesty.cz/mallorca Už s nimi letíme po 3x a vždy nám s výběrem skvěle doporučili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *