Skip to main content

Přelouskáno no. 10 – dočtená trilogie, další várka bestsellerů a jedna naprosto skvělá fantasy!

Přestala jsem jezdit do Chebu a NEMÁM ČAS NA ČTENÍ ! ! ! Člověk by fakt neřekl, jak prospěšný z hlediska množství přečtených knih vlaky jsou. Za tohle vám, České dráhy, připadá speciální poděkování, protože mnohdy je pak zpoždění dokonce žádoucí :-). A teď už se vrhneme na to, co jsem stihla za poslední týdny zpracovat 🙂

1. Ransom Riggs – Sirotčinec slečny Peregrinové / Kniha druhá – Podivné město

Ranson Riggs - Podivné město
Ranson Riggs – Podivné město

Po dočtení prvního dílu jsem fakt byla natěšená na další 🙂 Akorát mi to pěkně vyšlo a z knihovny přišlo upozornění, že mám knihu připravenou. Druhý díl vypráví o putování všech dětí ze sirotčince a Jacoba ze současnosti po Anglii, aby pomohli slečně Peregrinové, která zůstala uvězněná v ptačí podobě. Díky pomoci jiných podivných zjišťují, že jedna ymbryna je stále na svobodě a vydávají se ji hledat, aby pomohla slečně Peregrinové. Po cestě potkávají nejen lidi, kteří jim pomáhají, ale i spoustu nestvůr, které se je mermomocí snaží zajmout.

Víte, jak je to u filmů – první díl bývá ten nejlepší a pak už kvalita klesá. Tady mám taky ten pocit. Příběh je krásný, ale už mě to jednoduše tolik nechytlo jako díl první. Naprosto unikátní ale zůstává obrovský množství fotek, který jsou vzhledem k ději a postavám úžasně autentický.

2. Katja Kettu – Porodní bába

Katja Kettu - Porodní bába
Katja Kettu – Porodní bába

Tohle je přesně ta kniha, která vám trochu přiblíží historický souvislosti (jeden z důvodů, proč číst ;-)). Příběh je vybudovaný na dochovaných dopisech Johannese Angelhursta, hlavní postavě knihy.

Syrovej jazyk, dost ostrý výrazy, velmi naturální vyprávění. Víločka, porodní bába, šikmooká, medicínica, anděl smrti. To všechno byla hlavní ženská postava. Laponka, která se bezhlavě zamilovala do důstojníka SS. Příběh plnej překážek, snů, odmítání, ale nakonec ohromně silný lásky, která se odehrála ve Finsku během II.WW.

Osobně si myslím, že tohle není čtení úplně pro každýho. Ale stejně jako se zmítalo Finsko mezi dvěma tábory, zmítali se i oba hlavní hrdinové. Od téměř prominentního postavení až po úplný dno. Porodní bába se mi líbila, protože představuje odklon od mýho obvyklýho čtení.

3. Robert Galbraith – Ve službách zla

Robert Galbraith - Ve službách zla
Robert Galbraith – Ve službách zla

J.K. Rowling pod pseudonymem potřetí. Detektiv Cormoran Strike a jeho věrná pomocnice Robin vyráží znovu do boje proti zločinu.

Už od začátku víte, kdo patří mezi podezřelý. Jsou celkem tři a Cormoran v průběhu vyšetřování zjišťuje, kdo stojí za podivnými vraždami, které jsou s ním až příliš spojené. A je jasný, že se jedná o pomstu za to, co se mezi vrahem a Cormoranem stalo kdysi dávno.

Kromě toho Robin prochází těžkým obdobím (rozuměj hrabe jí) a zcela upřímně je trochu na facku.

Do třetice všeho dobrýho i zlýho, už bych to fakt číst neměla, protože pro mě je přidaná hodnota detektivek od J.K.R. nulová. Je to až moc zdlouhavý a nic úžasnýho se neděje.

4. A.G. Riddle – Let 305

A.G.Riddle - Let 305
A.G.Riddle – Let 305

Ha, další sci – fi v mojí knihovničce! A zase jsem pro tuhle knihu musela do dětskýho oddělení! Brzo tam budu častěji než u „dospěláků“ 😀

Let 305 je naprosto obyčejný. V průběhu cesty ale dojde ke komplikacím a letadlo se zřítí. Když se cestující jakž takž vzpamatují z havárie, dojde jim, že nespadli do stejné doby, z jaké jejich let startoval. Začnou se dít hodně divné věci a záleží i na dvou cestujících, jestli bude mít příběh dobrý konec..

Helejte, dobrý. Nápad je rozhodně zajímavej a vlastně mi i tahle budoucí realita přišla uvěřitelná. Do knihy jsem se snadno začetla a vznikající romance byl takovej příjemnej bonus 🙂 Není to nic extrémního, takže pro sci – fi začátečníky jako já je Let 305 vhodně zvolená varianta 😉

5. Siri Pettersen – Havraní kruhy / Ódinovo dítě

Siri Pettersen - Ódinovo dítě
Siri Pettersen – Ódinovo dítě

Jestli je kniha, u který se maximálně těším na další přeloženej díl, tak je to tato! Příběh bezocasé Hirky mě jednoduše dostal!

Hirka si žije celkem poklidný život. Jaké je její překvapení, když zjistí, že je stvoření z jiného světa a v tom jejím by ji mělo čekat jen opovržení a nenávist. Po neblahých zážitcích prchá a snaží se najít pravdu a sama sebe. Opravdu dokáže něco, co ocasatí ne?

Krásnej příběh. Ponořila jsem se do něj, ani nevím jak. Jo, na začátku jsem měla trochu problém orientovat se v pojmech, ale to se postupem času vyjasnilo 🙂 Autorka má naprosto úžasnej talent na popisování míst a přitom to není otravný, takže jsem si dokázala živě představit, co a kde se děje. Ať už vyjde, druhý díl, prosím!

6. Caroline Kepnes – Skrytá těla

Caroline Kepnes - Skrytá těla
Caroline Kepnes – Skrytá těla

Oblíbenej a lehce psychopatickej Joe z ještě oblíbenějšího thrilleru TY se vrací. A je to pořád ten stejnej magor!

Po smrti jeho milovaný psychopatický přítelkyně Beck nachází zalíbení v Amy. Vypadá to na lásku až za hrob, ale ejhle, Amy mizí, trochu chudáka Joea oškube a tak se není čemu divit, že ho Amy pořádně rozčílí. Vydává se po drobkách, který za sebou Amy nechává až do L.A. Navzdory touze po pomstě potkává osudovou ženu – Love. A příběh najednou dostává úplně jiný směr.

Osobně začínám mít k těmhle psychopatickejm hlavním postavám averzi. Joe je magor, pro kterýho je mord východiskem všeho. Ale stejně jako TY, i tenhle román má něco do sebe. Tak snad už mu to s Love vyjde a nedočkáme se třetí vražedný jízdy 😀

7. Ransom Riggs – Sirotčinec slečny Peregrinové / Kniha třetí – Knihovna duší

Ransom Riggs - Knihovna duší
Ransom Riggs – Knihovna duší

Velkolepé zakončení příběhu mladého Jacoba a jeho putování za poznáním sebe sama jako podivného.

Všechny ymbryny byly úspěšně uneseny a jen Jacobovi s Emmou a psem Addisonem se podařilo uniknout. Čeká je nebezpečná cesta do míst zvaných Ďáblův akr, kde se rozhodne o budoucnosti všech podivných.

Třetí díl byl proti dílu druhému lepší, ale první je stále nejlepší. Celá trilogie se moc hezky čte a jsem ráda, že se mi dostala do rukou. Jacobova zvláštní schopnost je fakt úžasná a moc mě bavily úseky, kde Jacob s netvorama komunikoval. Stejně jako u předešlých dílů, i tady chválím velké množství fotek souvisejících s příběhem.

Teď už můžu jít s klidným srdcem na film, i když podle ukázek z toho nejsem nijak utržená, slečna Peregrinová v podání Evy Green mě bohužel zklamala na první dobrou, představovala bych si víc někoho jako…profesorku McGonagallovou 🙂

8. Stephen Williams – Dívka, která si říkala Tuesday

Stephen Williams - Dívka, která si říkala Tuesday
Stephen Williams – Dívka, která si říkala Tuesday

Lisbeth Salanderová vytuněná asi tak o 1000%. Fakt.

Vražda a zmrzačení v přímém přenosu naservírovaná policii na zlatém podnose. Útočníkem je malá holka, která se skoro vysmívá vyšetřovatelům a beze stopy zmizí z místa činu. A následují další útoky, kterým policie neumí zabránit ani si je vysvětlit. Tuesday vypadá jako mstitelka a vyvolává nepokoje na ulicích. Detektiv Loss, který dostane případ na starosti, je policajt zničenej smrtí své dcery, kterou nedokázal vyřešit. A tohle vyšetřování mu taky úplně nejde.

Mám typově ráda knihy, kde se přeskakuje mezi dějovými linkami, což tahle kniha splňuje. Byla pro mě ale až příliš neuvěřitelná a já k ní tak úplně nepřirostla. Čte se dobře a rychle, takže za tři večery ji přelouskáte, ale mě tahle kniha jednoduše neuspokojila.

Poznámka pro mě. Budu si muset to přelouskáno psát průběžně, protože tahat z hlavy po x týdnech něco o knize je teda nadlidskej výkon. Co jste v poslední době přečetli vy, máte pro mě nějaký tipy?

Čao, bookwormerka Terka

Sdílením zachráníš jedno koťátko!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *