Skip to main content

Přelouskáno no. 2

Po delší době opět přicházím s několika kousky, které prošly mýma rukama (potažmo mým Kindlem). Tentokrát jsem se hodně nasmála, nepřestala se divit a hlavně jsem nakoukla pod pokličku osvětimských poměrů za WW2..Jdeme na to!

1) Poslední aristokratka, Evžen Boček
Evžen Boček – Poslední aristokratka

Útlá knížečka od českého autora, u které rozhodně procvičíte svoje bránice! Trávila jsem s touhle knížkou všechny cesty do práce a domů a byla mi skvělou společnicí. Kniha je psaná formou deníkových záznamů mladé Marie Kostkové, nejmladší z aristokratického rodu. Vrací se z Ameriky na hrad Kostka, který jim byl navrácen. Hezky se kniha čte, deníkové záznamy nejsou nijak dlouhé, takže se dá čtení dobře kouskovat 🙂 Ale hlavně ten humor! Ono se to nezdá, nejsou to prvoplánové vtípky, ale vlastně jen holé vyprávění dění na hradě. A v tom je to kouzlo. Už dlouho se mi nestalo, abych brečela v tramvaji smíchy (a čím víc jsem se to snažila kamuflovat, tím to bylo horší).

2) Aristokratka ve varu – Evžen Boček
Evžen Boček – Aristokratka ve varu

2. díl výše zmíněné knihy. Myslím si, že není co dodávat. Kvalita knihy přetrvává, nasmála jsem se víc než dost a stránky ubývaly bleskovým tempem. Obě knihy doporučuju přečíst, nebudete litovat!

A podle konce se dočkáme i dalšího dílu 😉
3) Zmizelá (orig. Gone Girl) – Gillian Flynn
Gillian Flynn – Zmizelá

Jak jsem psala naposledy, Ostré předměty mě za srdce nechytly, ale Zmizelou jsem si chtěla i tak přečíst (abych se na ni mohla podívat i ve filmové podobě). A tentokrát jsem byla příjemně překvapena.

Ve zkratce mohu říci, že se hodně ztotožňuji s recenzí na obalu knihy – máte pocit, že čtete průměrnou krimi knihu a pak se všechny vaše představy o celém příběhu začnou hroutit jako domeček z karet…Jediné, co mi na knize opět trochu vadilo (viz Ostré předměty), bylo psychické rozpoložení obou hlavních postav (nebo tak na mě alespoň působily). Mám pocit, že si autorka ve vyšinutých hlavních postavách trochu libuje.
Kniha je dělená do krátkých kapitol, které střídavě vypráví o Amy a Nickovi (manželský pár). Kam zmizela Amy o jejich výročí? A opravdu ji Nick zabil? Všechny důkazy přece ukazují na něj!
Od půlky knihy jsem se nestačila divit. Byla jsem vtažena do děje a jen jsem valila oči. Pokud máte rádi krimi (a trochu psycho), tak si tuhle knihu rozhodně přečtěte!
4) Osvětimská knihovnice – Antonio G. Iturbe
Antonio G. Iturbe – Osvětimská knihovnice (foceno u libereckého památníku obětem šoa)

Přiznávám, že jsem se o problematiku druhé světové války nikdy moc nezajímala. Ale když jsem uslyšela o téhle knize, věděla jsem, že si ji chci přečíst. A udělala jsem dobře. Dokonce mi teprve teď došlo, že moje babička válku zažila a pamatuje si ji, takže jsem strávila cenný čas posloucháním o tom, jak válka poznamenala Liberec. Brzy tu totiž mnoho lidí, kteří válku zažili a pamatují si ji, nebude…

Knihovnice je založena na příběhu skutečné ženy, tehdy čtrnáctileté Dity. Po příjezdu do Osvětimi neproběhne selekce, ale celé rodiny jsou odeslány do speciálního, tzv. rodinného tábora, kde je dokonce i něco jako škola. Dita se záhy stane strážkyní osvětimského pokladu – několika knih, které se podařilo do tábora dostat. Příběh je zčásti založen na skutečných událostech a pojednává o skutečných osobách, některé zápletky jsou už autorovou fikcí.
Kniha je zajímavá, děsivá a smutná. Několikrát jsem měla v průběhu čtení slzy v očích a husí kůže taky nebyla výjimkou. Nejvíc na mě ale paradoxně zapůsobil autorův závěr, ve kterém popisuje setkání s Ditou v novém tisíciletí. Myslím, že takoví lidé by nás mohli učit, co to znamená být silný a nenechat se zlomit osudem.

Navíc jsem začala hledat osoby, o kterých se kniha zmiňuje a už mám půjčené další tři kousky pojednávající o holocaustu. Jsem zvědavá, jaké budou.

5) Policie – Jo Nesbo

Jo Nesbo – Policie

Tahle kniha je můj rest ještě z minula. Úplně jsem zapomněla, že jsem si ji v předprodeji koupila, pak stáhla a přečetla. A víte, čím to je? Zhltla jsem ji jedním dechem, protože mě zajímalo, jak skončí celá jedna éra Harryho Holea a pak už jsem si na to, že jsem ji přečetla, ani nevzdechla!
A poslední část tohohle příběhu se rozhodně nenechala zahanbit. Místy jsem četla se zatajeným dechem a otáčela jednu stránku za druhou, jen abych se dozvěděla víc! Jinak to snad ani u Nesba nejde, mám ten pocit 🙂
Myslím si, že se podařilo ukončit tuhle skvělou sérii více než důstojně! Místy je kniha dost drsná a syrová, ale díky tomu jsou zážitky z knihy o to silnější.
A ruku na srdce, v průběhu všech knih jsem si kolikrát říkala – Harry, odlož tu skleničku, neblbni, pochlap se, vrať se k Ráchel! Někdy jsem měla chuť mu nafackovat a jindy jsem si říkala, že ten chlap je mistr svýho řemesla. Harry Hole je jedna z nejzajímavějších postav, se kterými jsem se v knihách setkala.

Pro dnešek je to vše. Knih na čtení mám půjčených asi deset, tak jsem zvědavá, kdy to zvládnu. Těšte se na další report a povězte mi, co jste četli naposledy vy? 🙂

P.S.: V titulu se skrývá odkaz na obchody, ať už s papírovými nebo e-knihami. Co se týče e-knih, vyplatí se sledovat profily na facebooku nebo odebírat novinky, protože se pak ty největší trháky dají sehnat s velkou slevou na začátku (Policii jsem kupovala za cca 140 korun).

Terez

Sdílením zachráníš jedno koťátko!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *