Skip to main content

Přelouskáno no.6: 2x Ohlssonová, jedna divočina, dvakrát erotika a doktor Smrt na závěr!

Další přečtené knihy za mnou. Doma už nemám ani jednu, všechny jsem poctivě vrátila 😉 Četla jsem v autě cestou do Berlína a docela jsem s tím pohnula! A taky jsem byla na západě, tzn. dvakrát 5,5 hodiny ve vlaku je znát. Tak jdeme na to!

 1) Patrik Hartl: Malý pražský erotikon

 
Patrik Hartl – Malý pražský erotikon

Marta a Honza, Táňa a Zbyněk, Cyril, Tomáš, Petra, Adéla, Patricie, Kamila, Pepa a v neposlední řadě taky Bublina a Fido. Všechny tyhle postavy můžete v knize potkat. A jejich osudy vás budou rozhodně bavit. Není to žádná přikrášlená pohádka. Všechno se děje tak, jak by to vypadalo ve skutečném životě. Spalující touhy, milosrdné lži, nemravné choutky, neskutečné náhody a životní omyly.

Bavilo mě to. Moc. Kniha si na nic nehraje a to je asi to, co mi na ní imponovalo nejvíc. Každý si v někom může najít ten společný rys a o to víc je mu pak kniha blízká. Za mě je tohle rozhodně dobrej knižní počin, tak neváhejte a čtěte!

2) Kristina Ohlssonová: Andělé strážní

 
Kristina Ohlssonová – Andělé strážní

Další detektivka s vyšetřovacím týmem v sestavě Alex, Fredrika a Peder. Další ze skvělých příběhů severské autorky. Zdánlivě nesouvisející příběhy se postupně provážou, vyšetřovatelé nemohou najít původ všeho, co se děje, ve vyšetřování se neustále objevuje autorka dětských knih a klub Andělů strážných a aby toho nebylo málo, objeví se v důkazních materiálech i jméno Fredričina partnera.

Kniha měla rozhodně spád. Líbilo se mi přeskakování mezi jednotlivými postavami a to, že se kniha nezabývá jen holým průběhem vyšetřování, ale zabíhá i do soukromí jednotlivých postav. Postupně se jednotlivé události rozkrývají a čtenář je lapen v dokonalé zápletce. Konec více než šokující, ale na to už jsme si u autorky celkem zvykli, ne? 🙂

3) Kristina Ohlssonová: Oběti ráje

 
Kristina Ohlssonová – Oběti ráje

Tahle kniha byla od těch ostatních trochu jiná. Nejde o vraždu, ale o únos letadla. Co se stane, když vlády nesplní požadavky únosce? Přijde Alex i o svého syna nebo se mu ho podaří zachránit? Jakou roli hraje v únosu pilot letadla?

S Pederem už se nesetkáte. Po událostech z poslední knihy se vlastně ani není čemu divit. Alex s Fredrikou se znovu setkávají, ačkoliv jejich tým byl rozpuštěn. Zjišťují ale, jak jim jejich spolupráce chyběla a jak moc dobří společně jsou. Čas se krátí a oni musí pochopit, proč někdo potřeboval unést letadlo. Nebylo to tak napínavé jako ostatní knihy, ale zápletka se mi hodně líbila. Jednu jedinou chybu tahle kniha má – nepochopila jsem konec. Jsem asi natvrdlá nebo zpomalená (případně oboje), ale nějak jsem se nechytla. Tak když ji někdo přečtete, napište mi a vysvětlete mi to, jo? Díky 😉

4) Cheryl Strayedová: Divočina

Cheryl Strayedová – Divočina

Jestli jsem nějakou knížku v poslední době opravdu zhltla, byla to tahle. Jestli mě nějaká knížka donutila zamyslet se nad tím, jak žiju a jestli bych něco neměla a nechtěla změnit, byla to tahle. Jestli mě nějaká kniha v jednu chvíli rozesmála a v druhou vehnala slzy do očí, byla to tahle.

Na to, aby se samotná ženská bez valných zkušeností vydala na neskutečnou pouť dlouhou 1770 kilometrů, musí mít prostě koule. Nevzdala to. I když to bolelo. Nejen fyzicky, ale i psychicky. Hledala sama sebe. Srovnávala se s tím, co jí osud postavil do cesty. Hledala cestu zpátky sama k sobě, když se ztratila uprostřed problémů, který před ní život postavil. Poznala po cestě lidi, kteří ji pomohli mnohem víc, než by si sami pomysleli. Každý kilometr, který ušla, byl cestou za lepším budoucím já.

Prožívala jsem s Cheryl její pouť naplno. Živě jsem si představovala, co zažila a viděla. A popravdě jsem jí to záviděla. Tahle kniha je rozhodně něco, co stojí za přečtení.

5) Bernhard Schlink: Předčítač

Bernhard Schlink – Předčítač

Útlá knížka, podle které byl natočený film s Kate Winslet a Ralphem Fienessem v hlavních rolích.

Mladíček zahoří touhou po dospělé ženě. Přes prázdniny spolu udržují milostný vztah, ona mu říká chlapečku a on jí předčítá z knih. A ona pak jednoho dne zmizí.

Setkávají se až po letech, při soudním procesu. On jako přihlížející, ona jako souzená za válečné zločiny. Tehdy Michael pochopí tajemství, které před ním Hanna celou dobu skrývala.
Kniha má hlubší význam než jen vyprávění Michaela o lásce k Hanně. Jde o vyrovnání se s válkou, o touze trestat ty, co válkou prošli beze ztrát a vůbec o život po válce. U Michaela jde ale o mnohem víc a uvidíte, že jeho mladická láska zanechala hluboké stopy v celém jeho životě.
Knihu si musím přečíst znova. Asi jsem jí nevěnovala tolik pozornosti a jsou věci, které mi unikly. Tak příště! (A pak film.)

6) Miklós Nyiszli : Byl jsem Mengeleho asistentem

Myklós Nyiszli – Byl jsem Mengeleho asistentem
Rozhodně nečekejte vrchol literárního umění. Miklós byl obyčejný lékař a ne spisovatel. Ale nic mu nebránilo v tom, aby si psal zápisky o tom, co se dělo, když přijel do Osvětimi a velmi prozíravě se přihlásil jako patolog, když doktor Mengele sháněl pomoc. Jedno zvednutí ruky mu zachránilo život a zajistilo mu v Osvětimi poměrně slušný způsob, jak přežít.
Stal se svědkem zvěrstev, které Němci židům prováděli dennodenně. A tahle kniha je stručným, ale i tak dost podrobným vyprávěním o životě Miklóse v táboře jakožto pomocníka Říše a pravé ruky Josefa Mengeleho. Nakonec se dozvíte i něco o pochodu z tábora na konci války. A nutno říct, že přes všechny zrůdnosti tahle kniha nakonec skončí dobře, minimálně pro Miklóse.
Šest knih! Dobrý, ne? Pište, co vás zaujalo, jestli máte tipy na knihy, co bych měla přečíst.
Pa, Terez
P.S.: Stránky Martinusu využívám výhradně proto, že tam najdu téměř všechny knihy, co čtu. Nic víc 😉

Sdílením zachráníš jedno koťátko!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *