Skip to main content
Paula Hawkins - Dívka ve vlaku

Přelouskáno no.8 – legendy literatury, detektivky a dvakrát Radka Třeštíková

Ani si nepamatuju, kdy bylo poslední přelouskáno. Lépe řečeno, musela jsem si najít minulej článek (ze 17.ledna, šílený!), abych si přečtený knížky vůbec připomněla. Ale nemyslete si, že bych nějak zahálela. Pořád pendluju mezi Chebem a Libercem a po cestě trávím spoustu času čtením. Co se mi tentokrát dostalo do rukou a do Kindla?

Pozn.: Dneska to bude dlouhý!

1) Jussi Adler Olsen – Nesmírný

Začneme klasicky detektivkou. Olsena mám fakt ráda, jeho knížky mě baví, líbí se mi i trochu osobnější rovina příběhu a hlavně svéráznost jednotlivých hlavních postav. A ve výsledku i to, že alespoň v jeho knihách platí, že na každou svini se vaří voda 😉

Poslední díl série o oddělení Q Karla Morcka, které se zabývá odloženými a zapomenutými případy, měl rozhodně nápad. Celým případem se vinula linka sekty, jejíž vůdce se stále objevoval v hledáčku policie, ačkoliv nevěděli, že jde o něho. Podaří se týmu vypátrat vraha dívky, kterou před lety našel místní policista zaklíněnou ve větvích stromů?

Názory na tuhle knihu jsou různý. Já s klidným svědomím přiznávám, že se mi kniha moc líbila, byla napínavá a zároveň případ ovlivňoval i dění kolem hlavních postav. Rozuzlení mě naprosto upřímně překvapilo, ale nakonec do sebe všechno zapadlo. Jen ten americky dojemnej konec si mohl autor odpustit 🙂

Jussi Adler Olsen - Nesmírný
Jussi Adler Olsen – Nesmírný

 

2) Radka Třeštíková – Dobře mi tak

Jestli jste ještě nenarazili na facebookový profily Radky a jejího manžela Tomáše (syna geniální Heleny Třeštíkový), tak si je koukejte dát do odběru, protože tahle rodinka vás bude jednoznačně bavit 🙂 A to, že Radka má talent na psaní, je i z její prvotiny naprosto nezpochybnitelnej fakt.

Malíř Boris je bohém. Nejvíc mě na něm štve to, jak si vcelku dobře uvědomuje, co dělá špatně, že by se měl změnit, ale je na to prostě příliš velkej bohém. Místo toho radši snáší všechno, co se mu díky jeho chování sype na hlavu. Do toho vstoupí mladá holka, exmilenka, exmanželka, syn se svým přítelem a všechno se prolíná, minulost vstupuje do přítomnosti, není nouze o celkem zajímavý zvraty a konec knihy je víc než trefný.

Radka má naprostý talent v jednom – její knihy se čtou jedním dechem. Máte pocit, jakoby děj kolem vás plynul, vy byli jeho součástí, můžete se podívat hlavním postavám do očí, pozorovat dialogy a lomit rukama nad nebetyčnou sobeckostí Borise. Takhle jo, takhle mě ty cesty vlakem fakt bavěj!

3) Ian McEwan – Amsterdam

Útlá knížka, kterou jsem přečetla za jednu cestu vlakem. Dva dávní kamarádi se potkávají na pohřbu společné kamarádky exmilenky, hledají si k sobě znovu cestu a po oprášení starého přátelství si dají dost zvláštní slib.

Jeden je uznávaný hudební skladatel, druhý šéfredaktor časopisu. Na to, že se znají tak dlouho, se k sobě chovají dost zvláštně a popravdě řešení, který najdou, je víc než svérázný. Víc než příběh jsou ale zajímavě popsaný myšlenkový pochody obou hlavních hrdinů, obzvlášť komponování skladatele. Chvílema jsem si až dokázala představit, jak zuřivě zapisuje jednotlivý noty 🙂

Nemyslím si, že by tohle byla kniha ze série „1000 knih, které musí před smrtí přečíst“, ale jsem ráda, že jsem na ni narazila. Pokud nehledáte rozsáhlý příběh, ale spíš knihu zaměřenou na pocity a myšlenky, tak je Amsterdam vcelku dobrá volba.

Ian McEwan - Amsterdam
Ian McEwan – Amsterdam

4) George Orwell – Farma zvířat

Ano, četla jsem tuhle knihu poprvé. Dala jsem na Architekta a začala číst knihy z jeho imaginárního seznamu nejlepších knih. Dneska vám tu představím dokonce tři! A když se mi poštěstí, třeba si někdy v budoucnu přečtete článek i od samotného Architekta 😉

Věděla jsem, o co jde, to zase jo. Ale stejně mě kniha překvapila, mile. To, jak jednoduše a přitom naprosto přesně byly popsány povahy lidí a zvířat, situace na Farmě. Začíná to tak idylicky a končí…Hodně současně. Jestli je nějaká kniha aktuální kdykoliv, tak tahle.

A jestli v tom najdete někoho známýho, nedivte se. Jednotlivý charaktery se fakt dají napasovat na kdekoho. Farma zvířat by měla patřit do každýho čtenářskýho deníku. Jestli máte podobnej rest jako já, tak neváhejte.

George Orwell - Farma zvířat
George Orwell – Farma zvířat

5) Chuck Palahniuk – Klub rváčů

Druhý tip od Architekta. Opět krátká kniha, stihnete ji přečíst podle mě za odpoledne. Jedno z asi nejznámějších děl tohohle autora, které se dočkalo i filmového zpracování.

Upřímně se přiznám, že si Klub rváčů musím přečíst znova. Hledala jsem totiž pořád děj a vysvětlení, místo toho, abych „četla mezi řádky“ a došlo mi to důležitý. Myslím si, že pro chlapy je tahle kniha mnohem jednodušší než pro nás ženské. Ale jo, ta kniha má koule. Baví mě Palahniukův styl, to místama zvláštní nepochopení děje. Ale nemohla jsem se odtrhnout. Začátkem jsem se musela trochu prokousat, ale pak už jsem obracela stránku za stránkou.

Teď se můžu podívat na film a jsem rozhodnutá, že si přečtu další jeho knihu, protože mě styl psaní zaujal. První knihou, kterou jsem od Chucka Palahniuka zaznamenala, byl Snuff, ale nevím, jestli si jako další v pořadí vyberu zrovna ji 😀

Chuck Palahniuk - Klub rváčů
Chuck Palahniuk – Klub rváčů

6) Mario Puzzo – Kmotr

Kdo by neznal padrina, dona Vita Corleone – ať už románovýho hrdinu nebo Marlona Branda, který za tuhle roli dostal Oscara. Architekt mi řekl, že tohle je román s velkým R. A měl pravdu.

Už úvodní „scéna“ ze svatby donovy dcery vás vtáhne do děje. Naprosto nenásilně je vám představena velká většina postav, které se pak v knize budou objevovat. Určitě si najdete svoje oblíbence i ty, co vám pijou krev. Celý příběh famiglie Corleone je neskutečně silný.

Pro mě je kniha úžasná v tom, jak popisuje vztahy a vazby, které vznikají mezi donem a jeho přáteli. Myslím si, že v tomhle příběhu dostává přátelství naprosto jiný rozměr. Navíc don Corleone je neskutečnej formát. Já toho chlapa fakt žeru. Pro Architekta je jednou z nejsilnějších kapitol setkání všech amerických famiglií a já nemám důvod nesouhlasit. Nejvíc mě zaujala dějová linka Michaela a ráda jsem sledovala i osudy Lucy Manciniové a Johnyho Fontainea.

Na mě Kmotr udělal obrovský dojem. Závěr byl fenomenální a nejradši bych si přečetla pokračování 🙂 Přečíst, všichni povinně!

7) Radka Třeštíková – To prší moře

Už jen to, že jsou dvě knihy od stejný autorky v jednom článku, by vám mělo napovědět, že mě její knihy vážně zaujaly. Tohle není úplně lehký čtení pro hezčí den, ale v některých ohledech je román až děsivě pravdivý.

Hance to život naložil celkem slušně – nejdřív se jí rozvedli rodiče, pak zemřel táta a nedlouho po něm i máma. Je jí přes dvacet a zbyla jí už jen čarodějnice Zora a nevlastní brácha Adam, kterýho platonicky miluje (a dá mu pokaždý, když si pískne). Chovala se hrozně, když měla oba rodiče naživu (aneb problémy dětí rozvedených rodičů – co mi nedovolí jeden, dovolí mi druhej, úcta ani k jednomu, využívání, držkování, vydírání a naprostej nezájem) a po jejich smrti se chová ještě hůř.

A pak se najednou objeví Hubert a ona má pocit, že on je přesně ten, koho teď potřebuje. Jenže kdo to je? A jak je možný, že je Hančinou spřízněnou duší jako na míru?

O všem se dozvíte díky pohledům do minulosti. Všechno postupně začne dávat smysl. Hanka snad i dostává rozum a snaží se najít to svoje místo v životě. Smutnejch a psychicky náročnejch momentů je tam požehnaně, ale sem tam najdete i odlehčení.

Další velký ano. Sice bych někdy Hance nejradši dala facku, ale to samý by možná řekla i moje máma o mně. Tak jen, že i v českým rybníčku se objevil kvalitní román, kterej se dá přečíst na jeden nádech 😉

Radka Třeštíková - To prší moře
Radka Třeštíková – To prší moře

8) Paula Hawkins – Dívka ve vlaku

Hlavní hrdinka – další psychouš ve stylu Flynnový. Rachel je trochu alkoholička, která se zahrabala díky rozvodu. Každý den jezdí do práce vlakem a blízko svého bývalého domova objeví spokojenou dvojici. Tu si sama pojmenuje a prožívá s nimi každé ráno. Najednou ale žena zmizí, Rachel má poslední noc v mlze a divný pocit, že se něco stalo…Stalo se?

Kolem Dívky ve vlaku je celosvětovej hype. Líbila se mi, ne že ne. Detektivky žeru a tahle nebyla výjimkou (asi by se hodilo říct, že je jen málo detektivek, který by mě vyloženě zklamaly). Rachel je ale fakt trubka na třetí. Podělá, na co sáhne a následně se pak radši opije, aby na to nemusela myslet.

Něco v ní se ale přece jen hne a na vlastní pěst se snaží přijít na to, co z osudné noci zapomněla. A výsledky jejího pátrání jsou hodně zajímavý. Kniha si opět hodně hraje s minulostí jednotlivých postav a rozuzlení je…hustý. Poslední čtvrtinu knihy už jsem tak nějak tušila, odkud vítr vane, ale konec knihy byl stejně překvapivej.

Baví mě ich forma, opět. Má to něco do sebe číst vyprávění hlavní hrdinky a ne jen převyprávěnej příběh. Mně se kniha líbila a ráda si zajdu na film, jsem zvědavá! 🙂

Paula Hawkins - Dívka ve vlaku
Paula Hawkins – Dívka ve vlaku

Uf, to už by stačilo. Jsem totálně vyčerpaná, když jsem dolovala všechny svoje dojmy z knih zpětně. Co jste přečetli vy? Já mám teď momentálně v batohu Dívku v pavoučí síti a po prvních 150 stránkách se mi to líbí 🙂 Finální dojmy budou v dalším pokračování mojí oblíbený rubriky 😉

P.S.: Prokliky na jednotlivé knihy jsou do eshopu alza.cz. Pokud se přes blog prokliknete a nakoupíte, podpoříte tím mě i můj blog (rozuměj dostanu pár fufníků). Předem děkuju!

P.P.S.: Zapomněla jsem na Marťana. Achjo. Tak příště.

 

 

 

 

 

Sdílením zachráníš jedno koťátko!

2 thoughts to “Přelouskáno no.8 – legendy literatury, detektivky a dvakrát Radka Třeštíková”

    1. Ahoj, omlouvám se, že odpovídám takhle pozdě. Na Světě knihy jsem nebyla, bohužel se do Prahy dostanu spíš výjimečně 🙂 Ale díky za tip na knihu, určitě se na ni podívám! A děkuju moc za pochvalu recenzí, moc si toho vážím 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *