Skip to main content
Znojmo z Radniční věže

Znojmo poprvé aneb proč jsem tu ještě nikdy nebyla?!

Hned po ukončení nouzového stavu jsme vyrazili na prodloužený víkend na Moravu (jako už tradičně). Ve čtvrtek jsme dorazili do Brna, kde jsme strávili ještě páteční dopoledne, pak už jsme ale s ohledem na počasí pelášili směr Znojmo. Co vám můžu doporučit? Kde se najíst, dát si dobrý kafe, u koho ochutnat víno, kam vyrazit na výlet? Tak neváhejte, Znojmo mi učarovalo na první pohled ♥

Rychlé shrnutí Brna, které jsme si, jako tradičně, převelice užili a vždycky je co objevovat 🙂

  • na večeři do Ramen Brno – ó ano, málem jsem se schoulila do klubíčka a plakala, když jsem tu dobrotu dojedla ♥
  • Podnik Café Bar na snídani – na poměry Brna naprosto parádní cena, všechno bylo moc dobrý a prostor velmi sympatický
  • na nejlepší kávu do Monogram Espresso Bar – naše klasika a největší láska ♥
  • pro donut k Mlsný holce – sacharidový kóma s polevou 😀
  • pro zelenou radost do Kvítek v bytě – mohla bych tam být roky, ROKY, a pořád by mi to bylo málo ♥

Teď už ale vzhůru do Znojma!

Nejdůležitější informace a poslání tohohle článku – ve Znojmě po nouzovém stavu běží stále akce #mastozadax a věřte mi, že se vyplatí. Mrkněte na stránky Znojemské besedy, kde se dozvíte informace, co a jak a za kolik a nezapomeňte si říkat o poukazy! My jsme takhle pár stovek ušetřili za vstupy a navštívili to, co bychom i tak chtěli vidět 😉

#mastozadax
#mastozadax

Kde se ubytovat

Na obě noci jsme si našli ubytování přímo u kostela Sv. Mikuláše – Penzion U Mikuláše. Ubytování malé, útulné, měli jsme hezký výhled na město a jejich střešní terasa je naprosto fenomenální.

A co se týče snídaní, připadali jsme si jako v nebi. Servis byl super, výběr velký a každé ráno čerstvě napečené koláče.

Majitelka je velmi sympatická, mluvili jsme o jejích předcích (podle kterých se jmenují jednotlivé pokoje) a cítili jsme se tu skoro jako doma. Poukazy na #mastozadax tu dostanete!

Kam na jídlo

Za ty dva dny jsme toho zase tolik nestihli.

Na náměstí jsme zašli do HoZpody – pivovarské restaurace Znojemského pivovaru. Jídlo bylo fajn, pochutnali jsme si, ale servis a obsluha teda tristní. Jak říkám – když vás nebaví pracovat s lidma, tak nepracujte ve službách!

Večeři jsme pak vyzkoušeli hned u našeho penzionu indickou restauraci (Mikulášské náměstí) a tam jsme si pochutnali moc a i ten servis byl lepší. Jestli máte indickou rádi, určitě zajděte, mají výborný naan a oba jsme odcházeli parádně nacpaní.

Kam na kafe

Tady je to jasný. Balance Coffee & Wine – na jejich cappuccino jsem se těšila každý ráno. Nádherný místo, obzvlášť jsme si oblíbili jejich dvorek (kde mají ultimátně obrovskou monsteru!). A večer sem zajděte na víno – ochutnáte hlavně místní produkci a naturální vína 😉 Poukaz #mastozadax dostanete i tu. A ochutnejte sýry, které tu prodávají, jsou super!

Balance Coffee & Wine
Balance Coffee & Wine

Nestihli jsme Kávu na Knopp, ale rodiče pana domácího to prubli za nás a vřele doporučují – fotka tchyně s cappuccinem a boulema za ušima z parádního cheesecaku je všeříkající 🙂

Za vínem / na výlet / co vidět ve Znojmě

Tady bude tipů asi nejvíc. Jelikož jsme měli výlety většinou spojený i s nějakou tou sklenkou, tak tu najdete od všeho trochu!

Pozn.: Většina nadpisů jsou prokliky na oficiální stránky k dané atrakci, kde se dozvíte vše, co potřebujete 🙂

Vinice Šobes

Nejstarší a možná nejlepší evropská vinice v srdci NP Podyjí. Auto nechejte ve Hnanicích u areálu hotelu Vyhlídka (který by asi taky stál za hřích, minimálně na oběd) a vydejte se na kratší výlet, celá procházka vám zabere i s vyhlídkou cca 2 hodiny.

Visuté lávky přes Dyji
Visuté lávky přes Dyji

Dyji přejdete po unikátní visuté lávce a po krátkém stoupání budete u vinice a překvapivě u ochutnávkového stánku Znovínu, který se o vinici stará. Rozhodně ochutnejte víno právě z vinice Šobes, stojí za to. My jsme vylezli ještě kus nad vinici, abychom viděli na meandr Dyje.

Při cestě zpět odbočte před areálem hotelu Vyhlídka doleva a dojděte se podívat právě na vyhlídku na Šobes, kde budete mít zákrut Dyje i Šobes jako na dlani ♥

Vinice Šobes
Vinice Šobes

A až budete odjíždět, zastavte se v Šatově – vinařskou pohotovost neustále drží některý z vinařů a můžete si tak k večernímu posezení nejakou lahev koupit 😉 my jsme se stavili u Braunových a jejich Müller Thurgau je fakt příjemný svěží letní víno.

Lampelberg – vinný hrádek

Tip od mého táty – jedná se primárně o cíl cyklistů, ale my jsme na to vyzráli 😉 Auto jsme nechali v Ječmeništi u farmy – nikdo nás nepokutoval ani nehnal pryč, je to zase výlet na 2 hodiny nejvýš.

Od Ječmeniště se vydáte po silnici cca 2 km právě k vinnému hrádku, kde je možnost ochutnávky, tentokrát od Vinařství Lahofer (moje oblíbené). Hrádek pochází z poloviny 19. století a sloužil pro strážce vinice.

Lampelberg
Lampelberg

U hrádku mají nádhernou terasu s výhledem do polí a do Rakouska, my jsme poseděli, ochutnali pár vín, pozorovali poštolky a zase se vrátili k autu (nebojte, ochutnával primárně pan domácí, já jsem si fakt jen cucla).

Zámek Jaroslavice

Vážení, tohle byla jedna z nejzajímavějších, nejsmutnějších a nejudivenějších zastávek našeho znojemského putování. Zámek jsem zahlédla na mapě, když jsme odjížděli od Lampelbergu a rozhodli jsme, že se sem zajedeme podívat, protože zámek u velkých rybníků vypadal jako dobré lákadlo.

Zaparkovali jsme na návsi a vydali se nejdřív ke kostelu, který se nachází hned pod zámkem. Zatímco pan domácí fotil, já jsem o zámku hledala nějaké informace a postupně jsem zjišťovala, u jakého „pokladu“ se nacházíme. Díky geocachingu jsme navíc objevili rozbořený, ale unikátní průchod od kostela až nahoru k zámku (tu kešku jsme nakonec nenašli :-D).

Jaroslavice
Jaroslavice

Zámek v Jaroslavicích je odborníky považován za jednu z nejhodnotnějších památek v České republice! Je taky zařazen do tzv. Červené knihy nejohroženějších památek – doplácí totiž na vleklé restituční spory a chátrá (stávající majitel nechce do zámku investovat, protože netuší, zda o zámek nepřijde).

Prošli jsme celý areál (v některých místech buďte opravdu opatrní) a jen jsme smutně přihlíželi, jak zámek chátrá. Přitom se jedná o skvostnou renesanční památku.

Zámek Jaroslavice
Zámek Jaroslavice
Zámek Jaroslavice
Zámek Jaroslavice
Zámek Jaroslavice
Zámek Jaroslavice
Zámek Jaroslavice
Zámek Jaroslavice

Vodní mlýn ve Slupi

Nedaleko od Jaroslavic najdete naprosto kouzelný vodní mlýn. My přijeli už příliš pozdě a nedostali se na prohlídku, ale i tak jsme se kolem mlýna prošli a udělali pár fotek.

Je to spíš jen krátká zastávka, ale rozhodně za to stojí 😉

Vodní mlýn ve Slupi
Vodní mlýn ve Slupi

Rajská vinice – degustační altán

Rajská vinice rozkládající se na úpatí Znojma přímo pod kostelem Sv. Mikuláše je naprostou ikonou, podobně jako Šobes. Vinici spravuje Vinařství Lahofer a do jeho degustačního altánu můžete při procházení vinice zavítat a ochutnat, nejlíp to, co roste kolem vás (Ryzlink rýnský, Sauvignon nebo Veltlínské zelené).

Rajská vinice, degustační altán Lahofer
Rajská vinice, degustační altán Lahofer

Na začátku léta tu navíc kvete levandule, takže k úchvatným výhledům se přidá ještě omamná vůně, k tomu sklenka vína do ruky…Ach!

Rotunda svaté Kateřiny

Se smíchem říkám, že tohle byla nejdražší prohlídka, na jaké jsme kdy byli – 10 minut, 120 korun.

Ale jestli za to něco stojí, tak toto. Do kaple pouští pouze omezené skupiny a jen v případě, že jsou dobré podmínky, což zjistíte díky barvě puntíku na stránkách rotundy. My měli obrovské štěstí, protože se rotunda otevřela pouze dvěma skupinám a my se hned do první dostali (fakt jsme si ten puntík od rána hlídali a jen co se rozsvítil zeleně, volali jsme na pokladnu a dvě místa si rezervovali).

Rotunda Sv. Kateřiny
Rotunda Sv. Kateřiny

V kapli se nemluví ani nefotí, dostanete audio guide a 10 minut posloucháte o historii tohohle pokladu z 11.století. Zcela upřímně se přiznám, že mě chvílemi až mrazilo a trochu se mi opotily oči…:-)

Znojemské podzemí

Jedna z atrakcí, kterou jsme měli zadax 😉 Znojemské podzemí rozhodně stojí za návštěvu, jedná se o rozsáhlý několikapatrový komplex chodeb, průvodce povídal zajímavě a vtipně, dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí a prohlídku jsme si opravdu užili.

Navíc jsme se i celkem solidně ochladili 😀

Komu by nestačila klasická prohlídka, může vyzkoušet i některou z těch víc adrenalinových.

Radniční věž

Další zadax atrakce – na věž lezeme vždy, tady je to na konci hodně těsný a malý, ale výhled stojí opravdu za to ♥

Radniční věž ve Znojmě
Radniční věž ve Znojmě

Enotéka

Tohle musíte jednoduše vyzkoušet – pro mě naprosto unikátní systém degustace vín.

Po příchodu dostanete sklenku, kartu, kterou si nabijete na požadovanou částku (třeba 500 korun), vinný lístek a jdete. V obrovské hale jsou pak boxy, do kterých kartu zastrčíte, zvolíte víno a množství, které si chcete dát, box vám načepuje a strhne adekvátní částku z karty. Boží!

Enotéka
Enotéka

Když je navíc hezký počasí, můžete vyjít na hradby a kochat se výhledem na Mikuláše a vůbec Znojmo. My se tu zastavili opravdu jen na jednu skleničku, ale už teď víme, že jsme tam nebyli naposledy 🙂

Jako bonus jsou prostory pivovaru fakt nádherný 😉

Uf. Doufám, že jste to přelouskali až sem. Za sebe (a za pana domácího) musím přiznat, že nás Znojmo naprosto okouzlilo a chceme se sem určitě vrátit a prozkoumat další místa, na který nám nezbyl čas. Ale taky se třeba vrátit tam, kde nám bylo dobře 🙂

Mějte se krásně a snad zase brzy ahoj!

Cestovatelka Terka

P.S.: Za fotografie děkuji panu domácímu, jsem ráda, že to obstará za mě 😉

 

 

 

 

 

Sdílením zachráníš jedno koťátko!

2 thoughts to “Znojmo poprvé aneb proč jsem tu ještě nikdy nebyla?!”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *